Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE Bangladeşli Bakanı Konuk Etti
28 Eylül 2021 12:18

Bangladeş Özgürlük ve Savaş İşleri Bakanı A K M Mozammel Huq beraberinde Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ve bakanlık heyeti ile birlikte Stratejik Düşünce Enstitüsünde “Türkiye Bangladeş İlişkilerinin Geçmişi ve Geleceği” üzerine düzenlenen toplantıya katıldı.

Türkiye ile ilişkilerinin tarihi ve kültürel geçmişinin derinliğine vurgu yapan Bakan, her iki ülke insanlarının aynı inancı paylaştığı ve Mevlana Celalettin Rumi’nin ortak bir değer olarak her iki ülkeyi birbirine bağladığını belirtti. Bunun en güzel örneğinin Türk Kurtuluş Savaşı esnasında Bangladeşli kadınların kollarındaki bilezikleri çıkararak Anadolu’da işgalci güçlere karşı verilen mücadeleye destek olduğunu açıklayan Bangladeş Özgürlük ve Savaş İşleri Bakanı Mozammel Huq, aynı gönül birlikteliğinin bugünde artarak devam ettiğini belirti ve Türkiye’nin savunma sanayi alanında gösterdiği başarıları gururla takip ettiklerini söyledi.

Bu kapsamda özellikle Türkiye’nin ürettiği İHA ve SİHA’lar ile Dron Teknolojisi ile ilgilendikleri ve satın almak istediklerini ayrıca askeri eğitim faaliyetleri konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini vurgulayan Bakan Huq, Bangladeş’ten; Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanının eğitim ve teknolojilerle ilgili olarak Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi dahil her iki ülkenin yapacak çok işinin bulunduğu belirten Bakan, Bangladeş olarak buna hazır olduklarının üzerinde durdu ve Türkiye’de bulunmaktan ve SDE heyeti ile görüşmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Toplantıda konuşan Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı Başkanı Sinan Tavukcu ve Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Güray Alpar da kardeş ülkenin Bakanını ve Heyetini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti belirterek gelecekte her iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha iyi seviyelere ulaşacaklarına dair görüşlerini ortaya koydular.