Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Artık Vizyon Belediyecilik Anlayışına Geçiyoruz"
Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Menderes Türel, SDE'de kıymetli görüşlerini paylaştı.
27 Şubat 2020 16:15

Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Menderes Türel Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Yerel Yönetimlerde Küresel Vizyon” toplantısında konuştu. Türel tecrübelerini kıymetli katılımcılarla paylaştı.

Menderes Türel “Şehirlerin büyümesini ekonomik veriler ve nüfus artışı belirlememeli. Sanayi gelişirken şehirler de geliştirilmeli. Çin’de yapılan hata gibi sanayiyi geliştirip şehirleri unutursanız hava kirliliğinden nefes alamazsınız. Küreselleşmeyi ve yerelleşmeyi birbirinden ayırt edemeyiz. Yerel ve küresel değerleri bir arada ele almalıyız. Ancak bu noktada kapsayıcılık önemli. Kapsayıcılıktan uzak küreselleşme modeli ortaya koyan ülkelerde anarşi, uyuşturucu, huzursuzluk almış başını gidiyor” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Menderes Türel sözlerine şu şekilde devam etti:

“Belediyecilik tarihimize baktığımızda İdeolojik belediyecilik anlayışı ile başlayan süreç, 1990’lı yıllarda “sosyal” belediyeciliğe dönüşmüştür. Sosyal belediyecilik anlayışına göre yerel yönetim temeline insan oturtulmalıdır. Günümüzde ise artık vizyon belediyecilik anlayışına geçiyoruz. Nedir bu vizyon belediyecilik? Akıllı şehirler oluşturmak, vizyon projelerle hayatı kolaylaştırmak. Şehirler insanların karakterlerini belirler ama şehirlerin karakterlerini de vizyon projeler belirler… Yerel yönetimler vizyon projelerle ilerlemeli. Yerel vizyonları aktif hale getiremezsek şehirlerin önünü kapatmaya devam edeceğiz.”