Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İç Politika ve Hukuk Açısından 2019: Kısa Bir Değerlendirme

Tevfik ERDEM
30 Aralık 2019 10:51
A-
A+

31 Mart 2019 yerel seçimleri iç politikayı oldukça hareketlendirdi. Ak Parti’nin (Cumhur ittifakının) seçimlerdeki ana teması “beka meselesi” oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim mitinglerinde CHP’ye ve millet ittifakına (CHP+İYİ Parti)  yönelik eleştiri yaparken HDP ile işbirliği yaptıklarına dair eleştirisini arttırdı. HDP’nin seçim süresinde Güneydoğu’daki seçim bölgeleri için kullandığı “Kürdistan” veya Kürdistan'da kazanacağız gibi ifadeleri özellikle CB. Erdoğan tarafından sert eleştirilere sebep oldu. CB. Erdoğan HDP eş genel başkanı Sezai Temelli’nin seçim konuşmasında kullandığı Kürdistan'da kazanacağız ifadesiyle ilgili olarak “Kuzey Irak’taki Kürdistan bölgesine defolsunlar, gitsinler. Yallah” şeklindeki cevabı bunlardan biriydi. HDP’ye yakın yazarlar bu ifadeleri Kürt kamuoyuna ‘oylarınızı hala mı Kürt düşmanlarına vereceksiniz’ türünden sorular ve eleştirilerle yansıttılar.

Yerel seçimlerde Muhalefet Kardeşliği

CHP ve İyi Parti (Alaşım) Denizli’den sonra Aydın’da da ortak miting yaparak parti tabanlarının konsolide olduğunu gösterdiler. Bu birleşme 2019 yılı boyunca hemen hemen her etkinlikte ve kararda ortak hareket edilerek uzun süreli bir birlikteliğin sürmesini sağladı.

Yerel seçimlerde HDP: “Seçileceklerse bilecekler ki…”

Yerel seçimlerde iki bloktan (Millet ve Cumhur ittifakı) oluşan ittifakların oylarının bazı bölgelerde birbirine yakın olması HDP’yi adeta anahtar bir parti aline getirdi. Özellikle büyükşehirlerde HDP bunu gösterdi, İstanbul ve Ankara’daki seçimlerde HDP aday göstermeyip millet ittifakı adaylarını destekleyeceğini açıkladı. İstanbul CHP (millet ittifakı) BB adayı İmamoğlu bu ittifakı zora sokacak açıklama yapmadı tam tersine hem seçimden önce hem seçimden sonra HDP seçmenini memnun edecek, oyunu boşuna vermediğine onu ikna edecek açıklamalar (ve daha sonra icraatlar) yaptı. Ancak Ankara BB adayı Mansur Yavaş, HDP’yi işaret ederek teröre destek verenlerle iş birliği yapmayacağına dair açıklamaları yüzünden HDP eşbaşkanı Sezai Temelli tarafından adeta tehdit edildi: Mansur Yavaş’da bilecek ki, seçilecekse eğer HDP’liler sayesinde seçilecek! Diyerek seçilirse eğer kendisini terörist olmakla itham ettiği kişiler tarafından ya da HDP liler tarafından seçileceğini bilmeli diyerek Yavaş’ın belediye başkanı olabilmesinin anahtarının kendi partileri olduğunu belirttiler.  

31 Mart 2019 Yerel seçim sonuçları

Bu seçim oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu. Örneğin;

  • Ankara’yı Millet İttifakı adına yarışan Mansur Yavaş kazandı
  • İstanbul’u Millet İttifakı adına yarışan Ekrem İmamoğu kazandı
  • Tunceli’de TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı.
  • Şırnak’ta Ak Parti kazandı.

31 Mart 2019 Yerel Seçim Sonuçları (1.4.2019 AA verilerine göre)

 

Büyükşehir

İl

İlçe

Belde

Toplam

Ak Parti

15

24

535

202

776

CHP

11

10

191

51

263

MHP

1

10

145

89

245

HDP

3

5

50

12

70

İyi Parti

0

0

19

6

25

Bağımsız

0

1

31

13

45

TKP

0

1

1

0

2

Toplam

30

51

973

386

 

31 Mart 2019 Yerel seçimleri birçok partinin kendini kazançlı olarak gördükleri bir seçim oldu. Seçimlere katılım diğer seçimlerden yaklaşık 3 puanlık bir düşüşle gerçekleşti ancak bu oran yine de yüksek bir oran olarak görüldü, bu yüzden de Türkiye’de demokrasi bilincinin giderek daha fazla yerleştiği yorumuna yol açtı.

31 Mart 2019 Yerel seçim sonuçları: İttifakların oy oranları

Yerel seçim sonuçları İstanbul’da halen sonuçlanmadı. Ak Parti’nin İstanbul Küçükçekmece ve Maltepe’de yaptığı itirazlardan dolayı oy sayımı yeniden yapılmaya başlandı. Hafta boyu oy sayımları devam etti ancak sonuç halen ortaya çıkmadı. B. Yıldırım ve E. İmamoğlu arasındaki fark 14 binin altına indi. İstanbul’da seçim sonuçlarının on beş günü aşmasına rağmen sonuçların hala açıklanmaması mevcut durum hakkındaki belirsizliğin sürmesine neden oldu.İstanbul seçim sonuçlarındaki belirsizlik

Ak Parti tarafından Küçükçekmece’de usulsüzlük belgeleri olduğu iddiası, Küçükçekmece’de ve gerekirse tüm İstanbul’da seçimin yenilenmesini gündeme getirildi. Olmayan yerlerde seçmenlerin varlığı ve seçimlerde görevli bir kişinin yaptığı usulsüzlüklerden dolayı tutuklanması sonrasında Küçükçekmece’de emniyet mensupları haneleri dolaşarak seçmen kontrolü yapmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yenilenecek

Yüksek Seçim Kurulu 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını aldı. Yenilenme kararı dörde karşı yedi oyla alındı. YSK iptal kararını, sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük iddiasına dayandırdı. Böylece kanuna aykırı olarak görevlendirilen ilçe seçim kurulları seçimin iptal nedeni olarak gösterildi ayrıca bunlar için suç duyurusu yapılacağı belirtildi. Ayrıca 123 sandıkta, oyların oynandığı bunlardaki toplam oy sayısının 40 bin olduğu ve iki aday arasındaki oy farkının 12.850 olmasından dolayı da sonucu değiştirebilecek bir rakamın ortaya çıkmasından dolayı seçimin yenilenmesi gerektiği belirtildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’na Şehit cenazesinde saldırı

Hakkâri’nin Çukurca ilçesinin Irak sınırında, 20 Nisan tarihinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada 4 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı. Şehit acısı Ankara, Kırıkkale, Giresun ve Iğdır’a düştü. 21 Nisan 2019’da

Ankara Çubuk’taki şehit cenazesine katılan Kılıçdaroğlu bir grubun saldırısına uğradı. Kılıçdaroğlu, emniyet güçlerinin müdahalesi ile güvenliği sağlanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayı bir terör saldırısı olarak değerlendirip sorumlular hakkında soruşturma açtı.

Saldırı sonrası CHP genel merkez binasının önüne gelen Kılıçdaroğlu parti binası önünde biriken partililere birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Yenilenen İstanbul BB Başkanlığı Seçimleri: Yıldırım ve İmamoğlu rekabeti

Ekrem İmamoğlu genç, dinamik ve başarılı olarak görülürken Binali Yıldırım biraz daha ağır, serinkanlı bir başkan adayı. Bu arada her iki partinin destekçileri ortaya çıkmaya başladı daha önceden aşırı ve küçük sol partiler Ekrem İmamoğlu lehine çekilmişti, sonradan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) adayı Selim Kotil adaylıktan çekildiğini söyledi. Selim Kotil’in 27.087 oyu var Büyük olasılıkla İmamoğlu lehine çekilmiş olacak Selim Kotil. Saadet Partisi İstanbul adayı 103.364 oy almıştı ve tekrar seçime katılacağını belirtmişti. Ak Parti ve SP arasındaki buzların erimemesi tam tersine buzların buzdağına dönmesi Ak Partinin aleyhine işleyecekti.

HDP eşbaşkanı Pervin Buldan, HDP'nin, tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde açık ve net bir tavrı olduğunu vurgulayarak, 31 Mart'ta "CHP'ye oy vermeyi sindiremeyen" 200 bin seçmenlerini sandığa taşıyacaklarını belirtti. Ancak Barış Pınarı Harekâtı’na CHP’nin desteği HDP tarafından bundan sonraki seçimlerde göğsüne taş basmayacaklarını söylemesine neden olacaktır.

23 Haziran için Yıldırım ve İmamoğlu arasındaki canlı yayın

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 23 Haziran'da gerçekleştirilecek seçim öncesinde sadece İstanbul halkı değil, bütün Türkiye nefesini tuttu. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun bir araya geleceği tarihi buluşma programının moderatörüğü içi Binali Yıldıırm Uğur Dündar’ı önermişti. Ancak Dündar kendisine yönelik yoğun eleştirilerden (Yıldırım lehine kendisiyle ilgili algının da etkisi var şüphesiz)  dolayı çekildi ve yerine İsmail Küçükkaya geldi. Küçükkaya’nın yönettiği program adeta dağın fare doğurduğu bir program oldu.

FETÖ çatı davasında karar

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında Fethullah Gülen'in de bulunduğu 13'ü firari, 176'sı tutuklu, 35'i tutuksuz 224 sanığın yargılandığı davada karar 20 Haziran 2019’da açıklandı. Mahkeme, aralarında Akın Öztürk'ün de bulunduğu 16 sanığa 'Anayasal düzeni ihlal', 'Cumhurbaşkanına suikast girişimi' ve 'kasten öldürmek' suçlarından 141'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, diğer sanıklarla ilgili değişen yıllarda cezalara hükmetti.

Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın seçim mesajı

İmralı’dan İstanbul seçimleriyle ilgili İmamoğlu’na yönelik açıklamalara karşılık Öcalan’ın avukatları aracılığıyla tarafsız kalınması gerektiğine dair açıklaması ve mektubu siyaseti yeni bir tartışma içine soktu. CB: Erdoğan bunu Öcalan ve Demirtaş arasındaki liderlik mücadelesi olarak yorumladı. Ayrıca Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’de benzer açıklamalar yapması sadece muhalefette değil Ak Parti tabanında da hafif bir tartışmaya ve eleştiriye neden oldu.

23 Haziran 2019 İstanbul BB Seçimleri


Ak Partinin kurucu isimlerinden Ali Babacan Ak Partiden istifa etti

31 Mart’ta oy farkı 13.729 iken 23 Haziran’da oy farkı 806.426’ya yükselmişti. Bu oy farkı Ak Parti için büyük bir moral bozukluğu oldu ve zaten tartışmaları yürütülen yeni parti tartışmalarını alevlendirdi. Ancak bu alev bir süre sonra sönecek ve yıl sonuna doğu tekrar alevlenerek önce Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile sonuçlanacaktı.

Uzunca bir süredir yeni bir parti kuracağı söylentisi olan Ali Babacan Ak Partiden istifa etti  (8 Temmuz 2019). Medyada Abdullah Gül ile ortak hareket ettiği belirtilen Babacan’ın kendisine yönelik sorulara karşı gazetecilere “zamanı gelince açıklama yapılacak” cevabı dışında bir açıklama yapmadığı görüldü.

Babacan istifası sonrası bir açıklama yayınladı, bu açıklama Davutoğlu’nun açıklamasından daha kısaydı. Babacan açıklamasında; “Ağustos 2001 tarihinde kurucu üye, 14 yıl MKYK üyeliği, 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Türkiye'nin tarihî dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu. Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım. ... diye başladığı açıklamasında AK Parti ile olan ilişkisinin “aklen ve kalben” bittiğini ifade ederken, ülke için “beyaz sayfa” açma isteğini de açık biçimde ortaya koyuyordu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anmaları

Türkiye Cumhuriyeti Devletini işgal etme girişimi ile başlayan 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi, üçüncü yılında darbe girişimlerinin gerçekleştiği mekânlarda, yurt içinde ve yurt dışında anıldı. 81 ilde ve yurtdışındaki bir çok yerde gerçekleştirilen anmalarda terör örgütü Fetö ve destekçilerine yönelik eleştiriler dile getirilirken darbeye karşı direnen 251 şehit ve gaziler için dualar edildi.

15 Temmuz Hafıza Müzesi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası girişinde, 15 Temmuz Şehitler Makamı'nın hemen altında bin 500 metrekarelik alana inşa edilen "Hafıza 15 Temmuz Müzesi"nin açılış töreninde konuşma yaptı. Erdoğan, 15 Temmuz'un demokrasi mücadelesinin en önemli kırılma anlarından biri olduğunu söyledi. 

Erdoğan, o gece milletin kadını erkeği, genci yaşlısıyla nesiller boyu hatırlanacak büyük bir zafere imza attığını vurgulayarak, "15 Temmuz, tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk milletinin topyekün kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Açık ve net söylüyorum, Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Allah'ın inayeti, milletin direnişi, yüz milyonlarca kardeşimizin duasıyla Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur. Milletimiz kanı pahasına bu devletin de bu ülkenin de yegane sahibinin kendisi olduğunu, hür iradesine asla zincir vurdurmayacağını, o gece tüm dünyaya ilan etti. Siyasi tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri, milletimizin fedakarlığı, cesareti ve mücadelesi sayesinde demokrasi zaferine dönüştü. Karanlığın ülkemizin üzerine bir kabus gibi çöktüğü o gecede minarelerden yükselen selalar, aydınlığın ve zaferin müjdeleyicisi oldu." ifadelerini kullandı. 

"Bu emanete sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o tarihi gece boyunca gözleri yaşartan, göğsü kabartan birçok kahramanlık hikayesine de şahitlik edildiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Füze rampalarının girişini engellemek için tırın lastiklerini kesen Polatlılı vatandaşlarımı, yıl boyunca hasadını bekledikleri ürünleri yakarak jetlerin uçuşlarına engel olan Kahramankazan halkını nasıl unutabiliriz? Elinde bayrağı ile tek başına darbecilere kök söktüren hanım kardeşlerimizi, 'Gün vatan müdafaası günüdür' diyerek, tankların üzerine yürüyen gençlerimi nasıl unutabiliriz? Alnı secdede sabaha kadar gözyaşı döken, dua eden pirifanilerimizi, 81 vilayetimizin tamamındaki istiklal kahramanlarımızı nasıl unutabiliriz? Gecenin koyu karanlığını delen selaları, tekbir seslerini nasıl unutabiliriz? Şehit edileceğini bile bile darbecileri engelleyen şeref timsali askerlerimizi, polislerimizi nasıl unutabiliriz? Henüz 17 yaşında körpe bir fidanken babasıyla beraber şehadete yürüyen Abdullah Tayyip Olçok'u nasıl unutabiliriz? O gece FETÖ'cü alçakların şehit ettiği 251 vatandaşımızın her birinin ayrı bir hikayesi var. Sadece bu köprü üzerinde şehit düşen 35 kardeşimizin mücadeleleri, o gece tüm Türkiye sathında yaşanan kahramanlıkların bir özeti gibidir. 15 Temmuz ihaneti ve milletimizin bu ihanete verdiği cevap, bizim için nesilden nesile aktarılması gereken kutlu bir emanettir. Bu emanete sahip çıkmak ise hepimizin boynunun borcudur."

FETÖ terör örgütüne karşı TBMM’de dörtlü ittifak

Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye en yakın zamanda iadesi için gerekli adımların atılması adına ortak bir açıklama yaparak, ABD'ye çağrıda bulundu.

Dört partinin ortak açıklaması şöyle:

"FETÖ elebaşı Gülen, terör örgütünü ABD'den yönetmeyi sürdürmekte, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin taktiklerini kullanarak sapkın görüşlerini yaymaya devam etmektedir. FETÖ ve elebaşı Gülen'e karşı ABD makamlarının harekete geçmemesi, Türkiye ve ABD arasındaki güven ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Bunun Türk toplumunda yol açtığı büyük tepkiyi TBMM'de grubu bulunan 4 parti olarak paylaşmaktayız"

HDP’li Belediyelere Kayyum Ataması

Diyarbakır, Mardin ve Van’’in HDP’li Büyükşehir belediye başkanları İçişleri Bakanlığının aldığı bir kararla görevden alınarak yerlerine o illerin valileri atandı.

HDP’li belediye başkanlarının yerine atanan valiler, ilk icraat olarak HDP’li belediyeler tarafından göreve iade edilen terör suçlularını görevden uzaklaştırmak, ikinci olarak, HDP’li başkanların yaptıkları ihalelerin, işe aldıkları personellerin ve belediyenin harcama kalemlerinin tek tek incelenmesi talimatını verdiler. Ayrıca, HDP’li başkanların yaptıkları ihaleler, personele ödenen ücretler, doğrudan teminle yaptırılan işler, taşeronlardan hizmet satın alma yoluyla yapılan işlere bütçe aktarımı mercek altına alındı.

HDP’li belediye başkanlarının görevden alınma nedenleri:

  • Silahlı terör örgütüne üye olmak
  • Terör örgütünün propagandasını yapmak,
  • Terör örgütü mensuplarını istihdam etmek
  • Belediyelerde resmi unvanı ve yetkisi olmayan bir takım illegal mekanizmalara ait kişileri, yönetimde söz sahibi kılmak
  • Terörist cenazelerine katılmak

2019 yılında HDP’nin kayyım atanan belediye sayısı 31 oldu

Kadın Cinayetlerine Birkaç halka daha: Emine Bulut

Türkiye’de kadın cinayetlerini önleme konusunda maalesef bir mesafe alınamıyor. Sadece bu hafta içinde birkaç kadın cinayetine şahit oldu Türkiye. 2018 yılında 245 kadın cinayeti yaşanmış 10 yıl önce yani 2008’de bu rakam 60. Öyleyse giderek artan kadın cinayetleriyle karşı karşıyayız.

Kırıkkale'de, eski eşi tarafından Emine Bulut adlı kadın 10 yaşındaki kız çocuğunun yanında öldürüldü. Kadının “Ölmek istemiyorum” sözü ve yanındaki kızının “Lütfen ölme anne” yakarışı Türkiye’nin hafızasından silinmeyecek bir iz bıraktı. Cinayet zanlısı F.V. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’nde ilk konuşmayı Metin Feyzioğlu yaptı : “Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır”

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Törende ilk konuşmayı Türkiye Barolar Birliği Metin Feyzioğlu yaptı. Feyzioğlu konuşmasında "Vatan söz konusu ise gerisi tefarruattır. Biz o yüzden buradayız. Barolar Birliği sadece cumhuriyetin tarafındadır" dedi. Toplam 18 dakika boyunca  konuşan Feyzioğlu, avukatların sorunlarını anlattı ve çözüm önerilerinde bulundu.

Demirtaş Bir Davadan Tahliye Oldu Diğerinden Hala İçerde

4 Kasım 2016'dan beri, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alınan HDP (Halkların Demokratik Partisi) eski başkanı Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi'nde yatıyor.

Demirtaş hakkında, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılandığı ana dava için 2 Eylül tarihinde tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş, hükümlü olduğu başka bir dava nedeniyle halen cezaevinde.

Ak Parti MKY’dan 4 İhraç Talebi

Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı için AK Parti MKYK kesin ihraç istedi. Partiden ihracı istenen vekiller Ak Partinin kuruluş ilkelerine dönülmesi gerektiğini şikâyetlerinin bu yönde olduğunu, partiden ihraç edilmelerinden çok bu ilkelere dönülmesi gerektiğine dair açıklamalar yaptılar. Bu dörtlü yakında Gelecek Partisi’ni A. Davutoğlu öncülüğünde kuracaklar.

Kürd anneleri HDP’ye kepenk kapattırdı.

HDP Binasının önünde Çocuğu PKK tarafından kaçırılan anneler eylem yaptılar. 3 Eylül günü HDP Diyarbakır İl Teşkilatı binasının önünde çocuğu PKK tarafından kaçırılan anneler eylem yaptılar. “Başlarım sizin Kürdistan davanıza, gençler ya hapiste ya da erin altında” açıklama yapan annelerin eylemi sonrasında HDP il binası kepenklerini kapattı. Yani Kürd anneleri HDP’ye kepenk kapattırdı. Hacire Anne ile başlayan eylemin devamında aile sayısı elliyi geçti. HDP eylemcilerin polis tarafından yönlendirildiğine dair açıklama yaptı. Çocuklarının HDP il binası içindeki irtibatlı kişiler aracılığıyla kaçırıldığını belirten ailelerin açıklamalarından sonra HDP Diyarbakır il ve ilçe teşkilatları hakkında soruşturma başlatıldı.

Annelerin “Başlarım sizin Kürdistan davanıza, Diyarbakır’da genç bırakmadınız ya hapiste ya yerin altındalar”  açıklaması çok fazla ses getirdi. Türkiye’nin dört yanından destek yağdı, sanatçıların büyük kısmının sessizliği ise tepki çekti.

Toplam üç aile çocuğuna kavuştu. HDP binasında ailelerin beklediği yerin ters istikametinde ikinci kapı (adına utanç kapısı denildi) açıldı. Partililer buradan girip çıkıyor.

Devlet Bahçeli Hastaneye kaldırıldı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, hafta başında (23 Eylül) sabah saatlerinde rahatsızlanması üzerine Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’ne getirildi. Bahçeli, hastanede yapılan muayene ve tetkiklerin ardından tedaviye alın ve sonrasında hastaneden ayrıldı. Siyasete dönemeyeceğine dair söylentiler yapılan Bahçeli ilerleyen günlerde meclisteki toplantılara katılmaya başladı.

Emniyetten KHK ile 33 bin kişi ihraç edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Emniyet teşkilatından 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sonrasında sadece KHK yoluyla ihraç edilenlerin sayısı yaklaşık 33 bindir. Gerçekleştirdiğimiz alımlarla bu gerilemeyi kapattık ve artıya geçtik.

Operada Hayalet, Külliye’de CHP’li

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan CHP’li bir milletvekilinin Külliye’de Erdoğan’la görüştüğünü ve görüşmede söz konusu milletvekilinin CHP’nin başına geçmesinin konuşulduğunu yazdı. Kaynağın Talat Atilla olduğu ortaya çıkan bu haberde Atilla’da kaynağının bir CHP’li olduğunu söyledi. CB. Erdoğan’ın bir açıklama yapmamasından şikayet edilirken CHP’den yapılan açıklamalarda işaret edilen kişinin külliye’de Erdoğan ile görüşmesinde CHP’nin başına geçmesi yönünde telkin yapıldığı bu konuda kendisine destekte bulunulacağı söyleniyordu. Açıkça işaret edilen kişi Muharrem İnce idi. Muharrem İnce Yalova’da CHP yönetimini sert bir dille kınadı. Gazeteci Rahmi Turan haberin asılsız olduğunu özür dileyerek açıkladı. Haberin daha önceden Uğur Dündar’a servis edilmek istendiği ancak onun kaynağı olmadığı için haberi yayınlamadığı ortaya çıktı. CHP’nin CB. Erdoğan’a vurmak için iyice abandığı haber bir fiyasko çıkarak kendisini yaraladı. Ancak 2019 bu facia ile bitmeyecekti. Bir de rant ve irtikap tartışması gelecekti peşisıra.

Gelecek Partisi kuruldu

Gelecek Partisi 13.12.2019 tarihinde eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kuruldu.

Ahmet Davutoğlu, kurduğu Gelecek Partisi için yasal başvuruda bulunmasının ertesi günü, 13.12.2019 tarihinde Ankara'da kameraların karşısına geçti. "Bizim bir Geleceğimiz var" sloganıyla çıkan partinin kurucular kurulunu tanıtmak için sahneye çıkan Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu konuşmasında başkanlık sistemini eleştirerek "Bu sistem devam ettiği takdirde demokratik toplum düzenini sürdürmek mümkün olmayacaktır" dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu konuşmasında, ayrıca  parlamenter sisteme geri dönüş mesajı verdi. Davutoğlu bunun için yeni baştan bir anayasa yazılması gerektiğini vurguladı. Dış politikada herkesle görüşülmesi gereğini savunan Davutoğlu, Türkiye'nin çıkarlarının korunması gerektiğini de belirtti. Gelecek Partisi'nin kurucuları arasında AK Parti'den istifa eden bazı eski milletvekilleriyle birlikte eski İstanbul il başkanı Selim Temurci ile 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok'un eski eşi Nihal Olçok da var.

Rant ve İrtikap, Aygün ve Yavaş: CHP’deki son artçı deprem

CHP içindeki külliyedeki CHP’li tartışması yeni bitmişti ki bu kez de eski CHP milletvekili ve eski Ankara sanayi Odası Başkanı Sinan Aygün ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş arasında Togo kuleleri olarak adlandırılan binalar yüzünden bir tartıma yaşandı ve sonrasında karşılıklı suç duyurusunda bulunuldu.

Kanal İstanbul ve etrafındaki tartışmalar

Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarından bu projenin İstanbul ve Türkiye için anlamının ne olup olmadığına dair yeni tartışma başladı. Muhalefet projenin İstanbul için hem ekolojik hem de fay hatları açısından yeni sorunlar oluşturacağını, Kanal İstanbul’un geçiş güzergahı üzerinden yeni bir rant alanının oluşturulmaya başlanacağını belirtti. Buna karşılık projenin ÇED raporunun birçok üniversitenin öğretim üyelerinin bulunduğu bir kuruldan geçmesi, Türkiye’ye katacağı ekonomik kazanç dile getirilerek bu tür bir projenin avantajları dile getirildi. Bu tartışma içinde, İstanbul’daki eski köprü yapım sürecinde CHP’lilerin ve sosyal demokrat bilim insanlarının bu köprünün (Boğaziçi-15 Temmuz Şehitler Köprüsü) lüks ve gösterişten başka bir anlamı olmadığına dair görüşleri hatırlatılarak onlarca yıldır sadece muhalefet etmek için bu tür büyük projelere karşı çıkıldığı dile getirildi.

Yeni Arabamız TOGG

Türkiye’de yerli uçak üretimi ve bunun engellenmesi, Nuri Demirağ gibi yerli sanayicilerin durumu hep tartışılmıştır. Uzunca bir süredir CB. Erdoğan öncülüğündeki bir girişimci grup tarafından üretilmesi beklenen yerli otomobilin tanıtımı 27 Aralık Cuma günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı. Tanıtım Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirildi.  Yeni araç elektrikli araç olarak görücüye çıkarak Türkiye insanının gururunu okşadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tanıtım konuşmasında şunları söyledi:

''Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye'nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Yıllardır Türkiye'nin kendi otomobilinin üretmesi gerektiğini hep dile getiririz. Bu süreçte sessiz ama derinden gidildi. Bu iş için 100'ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı. Bugün ön gösterim araçlarını söz verdiğimiz gibi ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Bu mekanı da özellikle seçtik. Burası Türkiye'nin Bilişim Vadisi. Biz bu tarihi günde iki mega projesi aynı anda hayata geçiriyoruz. Hayalimiz tasarımcı ve mühendislerimizin emekleriyle yoğrulan, millî teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak otomobile sahip olmak. Türkiye'nin yerli ve milli otomobil arayışı yeni değildir yaklaşık 60 yıldır bu hayalin peşinde koştuk. 'Devrim'in hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün de hikayesi. 'Devrim' otomobili için harekete geçildiğinde Türkler otomobil üretemez diye kampanya başlatılıyor. Kayseri'deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine, dışarıdan alınan siparişlerin ihraç edilmesine engel olan zihniyet bugün yine faaliyette. Kaybettiğimiz 65 yılın hesabını sormayı da milletimize bırakıyorum. Bu millet yapar. Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler. Devrim otomobilinin yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenler, aynı şeyi yapmaya çalışacaklardır. Ama izin vermeyeceğiz. Ülkemizin ilk motor fabrikası teşebbüsünü başlatan sanayileşme fikrinin yılmaz savunucusu Necmeddin Erbakan Hocamızı rahmetle minnetle yad ediyorum."