Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Sirisena: Saldırıların Arkasında Dış Güçler Olabilir

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, ülkesindeki bombalı saldırıların arkasında "yabancı güçler olabileceğini" söyledi
SDE Editör
02 Mayıs 2019 10:03
A+
A-

MEPA NEWS

Maithripala Sirisena, Sky News’e yaptığı açıklamada, IŞİD’in küçük ülkeleri hedef alarak "yeni bir strateji" izleme yoluna gidebileceği uyarısında bulundu.

Sri Lanka’dan yurt dışına giden küçük grupların IŞİD tarafından eğitildikten sonra ülkeye geri döndüklerine dair ellerinde bilgiler olduğunu söyleyen Sirisena, IŞİD’e yaptığı çağrıda, “ülkemi rahat bırakın” ifadesini kullandı.

Siresena, Paskalya tatilinde meydana gelen saldırılarda kullanılan bombaların ülkede üretildiğini saptadıklarını söyledi.

Sri Lanka’daki bombalı saldırılar

Sri Lanka’da 21 Nisan Pazar günü, Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti. Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.

Sri Lanka makamları, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Bombalı saldırıları IŞİD üstlenmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.