Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Soylu: PKK'da terörist sayısı tarihinin en düşük seviyesinde

PKK'ya katılımın tarihinin en düşük seviyesinde olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Geçen yıl toplam 697 terör eylemini oluşmadan engellemiştik, bu yıl 347" açıklamasında bulundu.
SDE Editör
19 Aralık 2018 13:26
A+
A-

SPUTNİK

Ankara Kızılcahamam'da düzenlenen 'Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme ve Analiz Çalıştayı'nda konuşan Bakan Soylu, 2002-2007'de terörist saldırılarda artış yaşandığını dile getirdi.

Soylu, "2007-2011'de yüzde 35'lik bir düşüş ve ardından 2011-2014'te 'Arap Baharı' ile IŞİD, Boko Haram, PKK/PYD eylemleriyle beraber tam yüzde 350'lik bir artış gözlendi" diye konuştu.
Global terörizm endeksine göre, 2001'de 50 ülkede ölümle sonuçlanan terör saldırısı gerçekleştiriliyorken 2016 yılında bu rakamın 79 olduğunu aktaran Soylu, şunları söyledi:

"İlginç çelişki şu ki Amerika güya küresel terörle mücadele etmek için Ortadoğu'ya çullanıyor, diğer batılı ülkeler, İngiltere ve Fransa savunma bütçelerinin önemli bir kısmını Ortadoğu'ya harcıyorlar ancak terör saldırılarının en fazla olduğu ve en fazla can kaybına yol açtığı yer 'Mena Bölgesi' olarak adlandırılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgeleri. Bu bölgede 2002-2017 arasında terör saldırısı sonucu meydana gelen ölümlerin toplamı 91 bin 311 kişidir."

2018 Global Terörizm Raporu'na göre PKK'nın Avrupa'nın en ölümcül terör örgütü olarak belirlendiğini ifade eden Soylu, "2016'da Avrupa'da 268, 2017'de de 71 kişi, PKK kaynaklı olaylarla hayatını kaybetmiştir. Avrupa'da en tehlikeli ikinci örgüt DEAŞ'tır. Onun da 2016'daki eylemlerinden dolayı Avrupa'da 284 kişi hayatını kaybetmiştir. 2017'de ise bu rakam 64'e düşmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

'151 ÜLKEDEN 69 BİN 967 KİŞİYE GİRİŞ YASAĞI KONULDU'

Avrupa'dan gelerek Türkiye'nin sınırlarından PKK/PYD ve IŞİD'e katılmak için Ortadoğu'ya geçmeye çalışan yabancı terörist savaşçıların yakalandığını belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Çatışma bölgelerine geçeceği ve PKK/PYD, DEAŞ gibi örgütlere katılacağı bildirilen 28 AB üyesi ülkenin vatandaşı, yaklaşık 9 bin 500 kişi hakkında daimi giriş yasağı konulmuştur ve listenin ilk iki sırasında Fransa ve Belçika yer almaktadır. Toplamda ise şu ana kadar 151 ülkeden 69 bin 967 kişiye ülkeye giriş yasağı konulmuş, 100 farklı uyruktan 7 bin 31 kişi de yabancı terörist savaşçı olduğu için sınır dışı edilmiştir."

'BATILI DOSTLARIMIZA TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA BİR ŞEY ANLATMAK, DEVEYE HENDEK ATLATMAKTAN ZOR'

Küresel terör ağındaki yükselen trendlerin, ortaya çıkarttıkları yeni taktiklerin, kullandıkları yeni yöntemlerin ve yeni eğilimlerin çok dikkatli takip edilmesi gerektiğini belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Kusura bakmasınlar, Batılı dostlarımıza terörle mücadele konusunda bir şey anlatmak, deveye hendek atlatmaktan maalesef çok daha zor. Hala o teröristlerle iş birliği aşklarından vazgeçebilmiş değiller. Hala aşırı sol terör örgütlerine, PKK'ya oturum hakkı veriyorlar, hala lojistik ve finans desteği sağlıyorlar. PKK, 80'lerin ortalarından itibaren Avrupa'nın en büyük suç örgütü, ama hala biz iade taleplerimizin çoğundan maalesef yanıt alamıyoruz. FETÖ ile ilgili onlarca, belki yüzlerce görüşme yaptık, her düzeyde görüşme yaptık ama hala amiyane tabirle 'gak guk' ediyorlar.

'Küresel terörle küresel iş birliği lazım…' Maşallah bunu ezberlemişler. Gittiğim her uluslararası toplantıda muhataplarımdan en az bir veya birkaç kez bunu duyuyorum. Ama icraat noktasında, eylem noktasında hala elleri gitmiyor, anlattıklarımız bir kulaklarından girip ötekilerinden çıkıyor. Gelişmiş dünya, terör örgütlerini tetikçi olarak kullanmaktan vazgeçmek zorundadır ve bunu daha ne kadar görmezden gelecekler, çok ciddi merak içerisindeyim. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye, bu konuda dünyanın en tecrübeli ve Allah'a şükür ki en kuvvetli ülkesidir. Üzerimizdeki yük ve bunun karşılığında elde ettiğimiz başarı, başka ülkelerle kıyaslanmayacak derece üst düzeydedir."

'DHKP-C VE MKP KIRSALDAN TAMAMEN SİLİNDİ'

Sürekli ve kesintisiz operasyon halinde olduklarına dikkati çeken Soylu, şu ana kadar 99 bin 492 operasyon gerçekleştirdiklerini, yaklaşık 55 bin çocuğu da 'Biz Anadoluyuz' projesiyle Türkiye'nin diğer illerinde 3 günlük geziye götürdüklerini söyledi.
Terör operasyonlarında ciddi başarılar elde ettiklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

"Örgüte katılım, tarihinin en düşük seviyesinde. PKK'da terörist sayısı tarihinin en düşük seviyesinde. DHKP-C ve MKP kırsaldan tamamen silindi. FETÖ'nün bütün haberleşme ağları, ByLock'tan ankesörlü telefon sistemlerine kadar hepsi çözüldü ve çökertildi. Geçen yıl toplam 697 terör eylemini oluşmadan engellemiştik, bu yıl 347. Kimsenin görmezden gelemeyeceği büyük bir mücadele ve elde edilen ciddi bir başarı vardır."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.