Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

PKK'nın üst yönetimi Kandil'den güneye kaçıyor

TSK’nın, terör örgütü PKK’nın merkezi konumundaki Kandil'e yönelik operasyon hazırlıkları sürüyor. Bölgeyi kuzeyden kuşatmaya çalışan TSK’nın 8 bölgede askeri üslenme gerçekleştirdiği öğrenildi.
Sde Editör
07 Haziran 2018 09:33
A+
A-

Terör örgütünün üst düzey 14 yöneticisinin Kandil’deki stratejik yerlerinden çıkarak Kandil’in 30 kilometre güneyindeki Havrawan’a doğru kaçtıkları belirtiliyor.

Şemdinli sınırından Kandil'e uzanan alanı kontrol altına almak amacıyla ilerleyen TSK'nın operasyonel birlikleri, 27 kilometrelik alanda kontrolü sağladı.

Bradost bölgesi sınırları içinde konuşlanan TSK unsurları, hakim tepelerde seyyar karakollar ve mevziler oluşturdu. Stratejik Abdulkuvi Dağı'ndaki bir tepe de dün ele geçirildi.

Gazete Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberinde PKK’nın merkez üssü Kandil’e yönelik operasyon hazırlıkları devam ederken, planlanan büyük operasyon öncesinde Kandil’in Kuzey bölgesindeki lojistik-eğitim ve siyasi kamplara yönelik kararlılık operasyonunda ikinci aşamaya geçildiği belirtildi..

İlk aşamada Şemdinli hattı üzerinden 25 kilometre derinliğe inen Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK), örgütün en stratejik üssü Hakurke ve Kanireş bölgesini kontrol altına alarak “Kandil’e açılan kapı” olarak tanımlanan Berazgir Vadisi’ne dayandı. Kandil’e yönelik büyük operasyon öncesinde bölgeyi kuzeyden kuşatmaya çalışan TSK’nın, operasyonun ikinci aşamasında Hayat, Emas, Geli Lilkan, Lilkan Dağı, Şiladize, Sidekan ve Berazgir bölgesinde yoğunlaşacağı öğrenildi. Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, 8 bölgede TSK’nın askeri üslenme gerçekleştirdiği ve bölgedeki stratejik alanlara yönelik hareketliliğin hızlandığı belirtiliyor. Askeri üslenmenin yapıldığı 8 bölge, Kandil’in kuzeydeki tek çıkış noktaları olması nedeniyle önem arz ediyor.

İran'dan 63 gözlem noktası

Bölgedeki yerel güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, İran, “Kandil’e yakın bölge” olarak tanımlanan Hacı Omran bölgesinde PKK’lı teröristlerin bu bölgelerden sızmalarını önlemek üzere 63 önleyici gözlem noktası kurdu. Kandil’in İran yakasına da askeri yığınağa başladığı kaydediliyor. TSK’nın Kandil’in kuzeyinde operasyonları yoğunlaşırken, terör örgütün de üst düzey 14 yöneticisinin Kandil’deki stratejik noktalarından çıkıp 30 kilometre güneyindeki Hawraman bölgesinde yer alan “Serteki Bamo” dağlık bölgesine doğru kaçtıkları ve bu bölgede üslenme çalışmaları başlattıkları belirtiliyor. Kaletuka ve Barazgir bölgesindeki örgütün, 40 yıllık arşivini de bu bölgeye taşımaya hazırlandığı dile getiriliyor.

Seçim öncesi 11 üs

Öte yandan, İngiltere’de yayımlanan The Times Gazetesi, 24 Haziran seçimleri öncesi TSK’nın Kuzey Irak’ta 11 yeni üs kurduğunu ve Kandil Dağı’na saldırı hazırlığında olduğunu ileri sürdü. Gazete, operasyonun ardından yeni bir sığınmacı akınının ortaya çıkmasından endişe edildiğini de aktardı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.