Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Afganistan Büyük İmparatorlukların Mezarlığıdır"
Afganistan Parlamentosu Eski Başkan Yardımcısı Khalilullah Rasuli Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde konuştu. Rasuli, "ABD, 2001’de Afganistan’a, Taliban’a karşı girmişti. Taliban teröristti; şimdi ABD, terörist Taliban’la anlaşıyor” dedi.
29 Ekim 2020 14:58

Afganistan Parlamentosu Eski Başkan Yardımcısı Khalilullah Rasuli SDE Akademi stajyerleriyle buluştu.

Afganistan ve ABD ilişkisi hakkında önemli yorumlarda bulundu.

Khalilullah Rasuli “Afganistan büyük imparatorlukların mezarlığıdır. SDE’de çalışırken böyle bir yazı yazmıştım. Bu yazı yayınlandıktan sonra İngiltere ve ABD siyasi müsteşarlığı benim ziyaretime geldi.’ Sen ne demek istiyorsun?’ diye sordular. Dünyada İngiltere ilk defa Afganistan’da kaybetti. 1800’lü yıllarda İngiltere’nin dünyada hiç kaybı yoktur. Afganistan’da kaybediyor ve sonra imparatorluk dağılıyor. Sovyetler Birliği’de ilk kez Afganistan’da kaybediyor ve sonra dağılıyor. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Berlin duvarı yıkılıyor. ABD’nin sonu gelmiştir. Gelmeseydi Afganistan’a girmezdi. Büyük imparatorlukların sonu bir kez Afganistana girmeleridir. Afganistan’a girmek kolaydır ama çıkması zordur.”

Khalilullah Rasuli, Ruslara karşı savaştığını, Rusların Afganistan’a girdiğinde "Siz hesap, siyaset bilmezsiniz! Askeri tekniğiniz yok Sovyetlerle savaşılır mı? Bunlar girdikleri yerden çıkmazlar" söylemlerine nasıl kulak tıkadıklarını, Allah’a inanıp Ya İstiklal Ya ölüm! Dediklerini ve nasıl mücadele ettiklerini anlattı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan işgalini değerlendiren Rasuli, ”ABD’nin çıkmaktan başka çaresi yok. O halkla baş edemezsin. Ne kadar insan öldüreceksin? Ne kadar öldürürsen o kadar çoğalırlar. Bu yüzden öldürmekle bitiremezsin... Taliban ve ABD anlaşmasına geldiğimizde ABD bir şekilde Afganistan’dan kaçmak istiyor, bunu halkına ve müttefiklerine nasıl izah edecek? Neden girdin neden çıkıyosun demezler mi? ABD Taliban’la anlaştı ve güya burada bir yenilgi yok. Tüm dünya biliyor ki 20 senedir Afganistan’da ABD var ve yenilmiştir... Afganistan’da terör bitecek dediler, bitmedi. Uyuşturucu bitecek dediler, arttı. Demokrasi gelecek dedi ki onların demokrasisi bizim toplumda geçerli değil, istemiyoruz. Demokrasi vs. gibi boş sloganlarla ülkemize girdiler. ABD, 2001’de Afganistan’a, Taliban’a karşı girmişti. Taliban teröristti; şimdi ABD terörist Taliban’la anlaşıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ilişkileri ise “Biz her zaman, geçmişte de Türkiye ile birlikteydik. Türkiye’nin yanındaydık. Şu anda da yanındayız. Bundan sonra da kıyamete kadar olacağız” sözleriyle vurguladı.