Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dünya 24 Haziran seçimlerini nasıl gördü?

24 Haziran'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerini dünya basını manşetlere taşıyarak duyurdu.
Sde Editör
26 Haziran 2018 12:03
A+
A-

Çeviri Haber - Nihal TAN

Amerika Birleşik Devletleri

New York Times “Geçtiğimiz 15 yıl boyunca Türk siyasetine hakim olan Recep Tayyip Erdoğan, bir dönüm noktası olan başkanlık ve parlamento seçimlerini kazanarak artan gücüyle hakimiyetini genişletmeye başladı.”

Financial Times “Cumhurbaşkanı gücünü pekiştirince Türk lirası dolar karşısında %2 değer kazandı.”

Voice Of America News “2003’ten bu yana iktidarda olan Erdoğan muhafazakar değerleri, devasa altyapı projeleri ve güçlü güvenlik duruşu nedeniyle destekçileri tarafından çok seviliyor.”

Time “Bir yıldan daha erken düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi, geçtiğimiz yıl referandumla başlayan NATO üyesi Türkiye’nin parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş sürecini tamamladı. Cumhurbaşkanı, 2003’ten bu yana hiçbir seçimi kaybetmedi ve her zamankinden daha güçlü ve birlik içinde olan bir ittifakla bu seçimi de kazandı.”

Avrupa

BBC “Seçim sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin yeni anayasası kapsamında önemli yeni yetkiler elde edeceği anlamına geliyor. Bu değişiklikler geçtiğimiz sene referandumda %51 oy çoğunluğı ile onaylandı ve bugünden itibaren uygulanacak. Bu değişiklikler bakanlar ve cumhurbaşkanı yardımcıları gibi yüksek mevkideki devlet yetkililerinin atanması, ülkenin yasal sistemine müdahale edilebilmesi ve olağanüstü hal ilan edilmesi gibi yetkileri içeriyor.”

TASS Russian News Agency “Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy seçim sonrasında Erdoğan’ı tebrik ederek, ‘Erdoğan’ın seçilmesi Rusya-Türkiye ilişkilerinde ve Suriye’de anlaşmazlığın giderilmesi gibi önemli uluslararası konulardaki işbirliğimizdeki öngörülebilirliği artıracaktır’ dedi. Slutskiy aynı zamanda Türkiye’deki seçimlerin minimum ihlalle, özgür ve demokratik bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.”

France 24 “Erdoğan’ın zaferi, beş yıllık dönem için iktidarlık yolunu kendisine açtı.”

Deutsche Welle “Erdoğan’ın ittifakı kazandı ama AKP mecliste çoğunluğu kaybetti.”

Euronews “Türk seçimlerinden çıkaralıcak beş sonuç var. Erdoğan seçimin galibi oldu. Muhalefet yenilgiyi kabul etti. Türkiye’nin PKK’yi destekleyen partisi meclise girdi. Milliyetçi Hareket Partisi büyük kazançlar sağladı.”

Orta Doğu ve Afrika

Haaretz “Böyle bir sonuç Erdoğan’ın herhangi bir ortağa ihtiyaç duymadan yeni hükümeti kurabileceği anlamına geliyor. Fakat mecliste çoğunluğu sağlayamasa bile, Devlet Bahçeli’nin Milliyetçi Hareket Partisi ile yaptığı ittifak sayesinde istediği sonuçlara ulaşabilir.”

Middle East Eye “Erdoğan seçimlerden galip geldi ve birlik çağrısı yaptı.”

Africa Times “Erdoğan Türkiye’nin kritik seçimlerinden galip çıktı.”

Asya

Asia Times “Türkiye, ekonomik büyümenin ve ülkedeki birçok insan tarafından Türkiye’nin özsaygısını ve prestijini iyileştiren adam olarak görülen Erdoğan’ı ve AKP’yi ödüllendirerek seçimlerde bu durumun devam etmesini istediklerine karar verdi.”

China Daily “Pazar akşamı yaptığı ilk açıklamasında Erdoğan, yeni yönetim sistemi altında daha güçlü bir demokrasi ve ekonomi için söz vererek zaferini ilan etti.”

Azertag “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin ekonomik alanda büyük adımlar attığını ve ülkenin uluslararası alandaki duruşunu güçlendirdiğini belirtti. Seçim sonuçlarındaki zaferi nedeniyle tebrik etmek için yaptığı telefon konuşmasında Aliyev, Erdoğan’ın Türk milletinin refahı ve kalkınması için daha fazla başarıya ulaşmasını dilediğini söyledi.”

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.