Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400'lere ihtiyacımız var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 hava savunma sistemlerinin yakında Türkiye'ye geleceğini söyledi. Erdoğan ayrıca TL'nin değer kaybı ve F-35 uçakları ile ilgili mesajlar verdi.
Sde Editör
01 Eylül 2018 10:02

DW

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'dan satın almak üzere girişimde bulunulan S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili olarak Türkiye'nin bu sistemlere ihtiyacı olduğunu söyledi.

"Kendimizi koruyabilmemiz için ihtiyacımız olan füze savunma sistemleri ve yüksek teknolojiye dayalı silah ve ekipmanlar olmadık bahanelerle bize verilmedi" diyen Erdoğan, sözlerine "Türkiye'nin S-400'lere ihtiyacı var ve bunun da anlaşması bitmiştir. İnşallah en kısa zamanda alacağız" diyerek devam etti.

Balıkesir'deki Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezuniyet töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere Batı ülkeleri ile yaşanan gerilime de değindi. Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa ile ABD ile olan müttefiklik ilişkilerinin yanı sıra, "diğer ülkelerle tesis edeceği işbirliklerine de ihtiyacı var" dedi.

Türkiye'nin geliştirilme aşamasında maddi ve lojistik destek olduğu ve ilk aşamada 900 milyon dolar ödeme yaptığı F-35 uçaklarının, Ankara ile Washington arasında devam eden krizden dolayı teslim edilmesinin geciktirilmesine değinen Cumhurbaşkanı, "120 F-35 anlaşmamızda, bize verilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı. Uçakların teslimatının yapılmaması durumunda ise Türkiye'nin bu konuda dikkatini başka yöne çevireceğini kaydeden Erdoğan, "Verilir veya verilmez, artık dünya tek ülkeden ibaret değil. Orası vermezse başka yerden temin eder veya üretiriz" sözlerini kullandı.

"Döviz kurşunu"

Son aylarda Türk Lirası'nın özellikle Dolar ve Euro gibi para birimlerine karşı büyük değer kaybı ile ilgili olarak da konuşan Erdoğan, mevcut istikrarsızlığı "Türkiye'ye karşı bir operasyon" sözleriyle değerlendirdi. Cumhurbaşkanı, "İçimizdeki ihanet çeteleri vasıtasıyla yapamadıklarını döviz kurunu, döviz kurşunu haline getirdikleri ekonomi silahı ile gerçekleştirmek istiyorlar. Türkiye bu saldırının da üstesinden gelecektir" şeklinde konuştu ve bu sürecin geçeceğini söyledi.

Ekonomi yönetiminin "ülke içinde ve dışında gereken tüm tedbirleri" aldığını ve temasları kurduğunu belirten Erdoğan, "Yavaş yavaş bunların somut neticelerini almaya da başladık" diye konuştu.

Kongre'nin girişimleri

ABD Kongresi de Brunson'ın tutukluğu ve Ankara'nın Moskova'dan satın aldığı S-400 füzelerinin F-35 uçaklarının teknik özelliklerine erişme riskinden dolayı bu uçakların Türkiye'ye teslimatını geçici olarak durdurmak üzere adım atmıştı. Bu doğrultuda Kongre'nin her iki kanadında da onaylanan savunma bütçesi yasa tasarısında Türkiye'ye yönelik ifadeler yer almış ve Başkan Trump önüne gelen tasarıyı onaylamıştı.

Trump'ın bütçe tasarısını onaylamasıyla birlikte Türkiye'ye yönelik F-35 savaş uçaklarının teslimatları da geçici olarak durdurulmuş oldu. Tasarının maddeleri içinde Savunma Bakanlığı'nın, Trump'ın onayının ardından 90 gün içinde Türkiye'ye dair bir raporu Kongre'ye sunması öngörülüyor. Buna göre, Türkiye'nin ABD'den alacağı F-35'leri, Rusya'dan alacağı S-400 savunma sistemiyle birlikte kullanmasının ABD savunma sistemine bir zarar getirip getirmeyeceği araştırılacak. Bu süre zarfında da Türkiye'ye teslimat yapılmayacak. Ancak Türk pilotların ABD'de aldığı eğitimlere devam edilecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.