Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Facebook Arakanlı Müslümanlara karşı nefret söyleminin yayılmasına aracı oldu"

Birleşmiş Milletler araştırmacıları Facebook platformunun ülkede Arakanlı Müslüman azınlığa karşı nefret ve şiddet söyleminin yayılmasında kullanıldığını açıkladı
Sde Editör
16 Ağustos 2018 17:14
A+
A-

EURONEWS

Kullanıcıların nefret söylemi içeren mesajlarına karşı önlem almakta geç kaldığını kabul eden şirket yetkilileri birmanca konuşan çok sayıda yeni elemanı işe aldıklarını ve sorunlu içerikleri daha hızlı tespit etmeyi sağlayacak yeni bir teknolojiye yatırım yaptıklarını bildirdi.

"Nefret söylemiyle mücadelede geç kaldık"
Reuters Haber Ajansı'nın geçtiğimiz hafta Facebook Platformunda Arakanlı Müslümanlara karşı nefret söylemi içeren 1000'in üzerinde paylaşım bulmasının ardından internet üzerinden özür mesajı yayınlayan şirket "Myanmar'daki etnik şiddet korkunç ve biz Facebook platformunda nefret söyleminin ve yanıltıcı bilgilendirmenin önüne geçmede çok yavaş kaldık" açıklamasında bulundu.

Reuters'ın bulduğu nefret söylemi içeren paylaşımlar arasında Arakanlı Müslümanları aşağılayan fotoğraflar, videolar ve mesajlar bulunuyor. Bazıları 6 yıldan uzun süredir platformda bulunan mesajlarda Müslümanlara "köpek", "tecavüzcü" deniyor ve soylarının kurutulması gerektiğine dair ifadeler yer alıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.