Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Türkiye ve Yakın Çevresinde Güvenlik"
Gazeteci Kıymet Sezer'in moderatörlüğünde SDE Başkan Vekili Tümgeneral(E) Doç.Dr. Güray Alpar ve Tuğgeneral(E) İhsan Başbozkurt'un değerlendirmeleriyle "Türkiye ve Yakın Çevresinde Güvenlik" programı yapıldı.
25 Eylül 2020 19:15

SDE Başkan Vekili Tümgeneral (E) Doç.Dr. Güray Alpar ve Tuğgeneral (E ) İhsan Başbozkurt "Türkiye ve Yakın Çevresinde Güvenlik" programında değerlendirmelerde bulundu. Moderatörlüğünü Gazeteci Kıymet Sezer’in yaptığı programda " ‘Türkiye ve Yakın Çevresinde Güvenlik konusunda bizi bekleyen tablo ne? Türkiye ve bölge ülkelerinin stratejileri neler?” enine boyuna tartışıldı.

SDE Başkan Vekili Tümgeneral (E) Doç.Dr. Güray Alpar ve Tuğgeneral (E ) İhsan Başbozkurt Libya’da gelinen sürecini değerlendirdi. Doğu Akdeniz’de kazanan kim kaybeden kim? sorusuna cevap verdi.

Tümgeneral (E) Doç.Dr. Güray Alpar;

“Libya ayrıştırılmak bölünmek istendi ama Türkiye’nin çabasıyla bu boşa çıkarıldı. Dışarıdan getirilmiş Hafter güçlerine her türlü silah desteği sağlandı. Uluslararası toplum bunun için toplantı yapmadı ama ne zamanki Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti ilerlemeye başladı, o zaman toplantı üstüne toplantı yapılmaya başladı… Oradaki insanları kendi kaderleriyle baş başa bırakamazdı Türkiye” dedi.

Alpar, Doğu Akdeniz konusunda ise “Ya kapanacaksınız içinize denize çıkışı olmayan bir ülke olarak kalacaksınız. Ya da hakkınızı savunacaksınız. Çünkü bu bizim hayati önemdedir… Doğu Akdeniz konusunda hiç kuşkusuz kaybeden ise Fransa’dır” diye konuştu.

Tuğgeneral (E ) İhsan Başbozkurt ise

"Türkiye işgalci olarak gitmiyor oralara. İnsanların huzurunu sağlayacak sistemler oluşturuyor. Başika’da DEAŞ denen caniden Türkmenleri korumak için orada bir sistem yarattı. Yine Suriye’nin kuzeyinde de insanların can güvenliğini sağladı. Libya’da da aynısını yaptı. İnsanların mutluluğu için çalışıyor. Türkiye yer üstü yeraltı zenginliği için oralara gitmedi emperyalist güçler gibi" dedi.

Başbozkurt, ABD tarafından gelen “Sevilla” haritası açıklamasını ise;

“ABD’nin Sevilla haritasını hukuksuz olarak açıklaması Türkiye’nin ağzına bal çalmaktır. Sen bir yandan Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldıracaksın bir yandan da Sevilla haritası bizim için hukuksuz diyeceksin… Türkiye Cumhuriyeti oldubittilere izin vermeyecektir hem masada hem sahada…” diyerek değerlendirdi.