Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Zarif: "Suriye'de Türkiye'nin Güvenlik Kaygıları Dikkate Alınmalı"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye savaşını bitirmek konusunda Ankara, Tahran ve Moskova'nın girişimlerinin başarılı olduğunu söyledi.
SDE Editör
16 Şubat 2019 09:55
A+
A-

EURONEWS

Soçi'de yapılan kritik Suriye zirvesi sonrası NBC'nin sorularını cevaplandıran Zarif, Türkiye'nin bölgedeki güvenlik kaygılarını dikkate alarak bir uzlaşıya varılabileceğini kaydetti.

Türkiye ve Suriye arasındaki sınırın korunarak bir anlaşmaya ulaşılabileceğini belirten Zarif, bölgedeki Kürtlerin haklarının da gözardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti: "Suriye’de savaşın şiddetini düşürmede başarılı olduğumuza göre, Birleşmiş Milletler’in üye devletlerinin ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü ihlal etmeden, Türklerin güvenlik kaygılarına ve bölgedeki Kürt halkının insan haklarına cevap vererek, Suriye ile Türkiye arasındaki sınırı korumayı başarabileceğimizi düşünüyorum. Suriye toplumunun bir parçası olarak barış içinde onurlu bir şekilde yaşamak onların hakkı."

İran'ın Türkiye ve Rusya ile yakın çalıştığını anlatan Zarif, "Suriye'de akan kan büyük oranda durdu. Bu büyük bir başarı. Herkes Suriye'de ateşkes için çalıştı. Bu konuda başarılı olanlar az önce saydığınız üç ülke. Umarım dünyanın geri kalanı bunu anlar, bizim kazancımız onların kaybetmesi anlamına gelmiyor. Bu savaşa bir son vererek kazanırsak, Suriyelileri anayasalarını reform konusunda biraraya getirerek kazanırsak onların başka bir takıntısı olmadığı sürece bir kayıp olmayacak. Amerika Birleşik Devletleri'nin bunu anlaması önemli. Elimizdeki tek barış oyununa zarar vermek yerine onlar bu konuda yardım etmeli." diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.