Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yunanistan darbeci askerleri 7/24 silahlı korumaya başladı

Yunanistan, Türkiye'den kaçan 8 darbeci askeri, Ankara'nın ''Paketleyip Türkiye'ye getiririz'' açıklamalarının ardından olası MİT operasyonuna karşı 7 gün 24 saat silahlı korumaya aldı.
Sde Editör
11 Haziran 2018 14:29
A+
A-

SPUTNİK

15 Temmuz darbe girişimine karışmış 8 firari askerin kaçtıkları Yunanistan'da sonunda yargı kararıyla serbest bırakılmaları, Ankara-Atina hattında yüksek gerilime neden oluyor.

İngiliz The Guardian gazetesi, Atina'nın olası MİT operasyonundan korktuğuna dikkat çekerek 8 Türk askerini korumak için mümkün olan en sıkı önlemleri aldığına dikkat çekti. Buma göre askerler açıklanmayan bir yerde 7 gün 24 saat silahlı koruma altında tutuluyor.

'KOSOVA'YI UNUTMADIK'

Gazeteye konuşan Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Fotis Kouvelis ''Askerlerin güvenliği için olabilecek en geniş çaplı önlemleri alıyoruz'' dedi.
Kouvelis, Kosova'da MİT'in FETÖ mensuplarına düzenlediği operasyona dikkat çekerek şunları söyledi:

''Bölgemizde daha birkaç ay önce yaşananları unutmadık. Askerlerin güvenliği için olabilecek en geniş önlemleri alıyoruz. Nerede oldukları bariz sebeplerle gizli tutulacak.''

Yunan Ta Nea gazetesi de askerlerin kaçırılması veya öldürülmesi endişesiyle kışlada tutulduğu iddiasına yer vermişti.

BOZDAĞ'DAN PAKET AÇIKLAMASI

Öncesinde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, "Yunanistan FETÖ'cü, darbeci askerleri iade etmemiş olabilir, hatta onlara başka imkanlar, korumalar da verebilir, başka bazı ülkelerin teröristleri himaye ettiği gibi himaye edebilir. Ne yaparlarsa yapsınlar, o darbeci, FETÖ'cü askerleri bulmak, onları paketleyip Türkiye'ye getirmek bizim vazifemizdir. Nereye giderlerse gitsinler" açıklamasını yapmıştı.

KOSOVA'YI KARIŞTIRAN OPERASYON

MİT, mart ayında 6 Türkiye vatandaşını Kosova’da gözaltına alıp Türkiye’ye getirmiş, bu şüpheliler daha sonra tutuklanmıştı.

Kosova'da Başbakan Ramuş Haradinac kendisinin bilgilendirilmediği gerekçesiyle operasyona tepki gösterirken meclis de soruşturma açmıştı.

Yunanistan yargısı, Türkiye'de adil yargılanmayacakları gerekçesiyle firari askerlerin Türkiye'ye iadesini reddediyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.