Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange Gözaltına Alındı

İngiliz polisi, Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange'nin gözaltına alındığını açıkladı.
SDE Editör
11 Nisan 2019 15:55
A+
A-

Londra polisinden yapılan açıklamada, Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından Assange'ın bu ülkenin Londra'daki büyükelçiliğinde gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, Assange'ın "mümkün olan en kısa sürede mahkemeye çıkarılana kadar Londra'daki bir polis karakolunda tutulacağı" belirtildi.

julian assange son dakika tutuklamaJulian Assange'nin gözaltına alındığı ana ait görüntülerde bir hayli değiştiği, saç sakalının birbirine karıştığı gözlendi.

Assange'ı "Metropolitan Polis Servisi" gözaltına aldı

Yapılan açıklamada, "47 yaşındaki Julian Assange, Metropolitan Polis Servisi (MPS) yetkililerince Ekvador Büyükelçiliğinde bugün gözaltına alındı" ifadeleri kullanıldı.

Büyükelçilik verdi

WikiLeaks tarafından yapılan açıklamada ise, İngiliz polisinin uluslararası hukuku çiğneyerek Assange'ı büyükelçilik binası içerisine girerek gözaltına aldığı bildirildi. Buna karşılık Ekvator büyükelçiliğinin polisi binaya davet ettiği öğrenildi.

2012'den beri büyükelçilikte yaşıyordu

ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, 2012'den beri Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinde yaşıyordu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.