Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ukraynalı Neo-Naziler, İsrail'in Silah Desteğiyle ABD’li ırkçıları eğitiyor

ABD Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) ın yakın zamanlı iddianamaesine göre, Ukraynalı neo-Nazi Azov Taburu’nun, Rise Above Movement (RAM) de dâhil olmak üzere ABD merkezli beyaz üstünlükçü grupları eğittiği ve radikalleştirdiği belirtiliyor.
Sde Editör
11 Kasım 2018 15:52
A+
A-

İddianameye göre, RAM mensuplarının 1 Ağustos 2018’de bu yıl Almanya, Ukrayna ve İtalya’yı kapsayan geniş çaplı bir Avrupa turu düzenleyerek yine Ukrayna’daki neo-Nazi yapılanmalardan biri olan Ulusal Kolordular’ın uluslararası departman sorumlusu Olena Semenyaka ile bir araya geldiği belirtiliyor.

Diğer yandan Ulusal Kolordular grubu, ABD’de alt-right hareketin önemli temsilcilerinden biri olan Counter-Currents Portal’ın şef editörü Greg Johnson’ı Kiev’de düzenlenen “Paneuropa” konferansında ağırlamıştı.

Greg Johnson, konferansta yaptığı konuşmada, “ABD ve Batı Avrupa’da işleri nasıl daha iyi hâle getirebileceğimizi öğrenmek için geldim” diyerek “gerçek sokak aktivizmine sahip” Ukraynalı neo-Nazilere övgüde bulundu.

Paneuropa konferansı Avrupa’nın dört bir yanından; Casapound, Der Dritte Weg, Alliansen — Alternativ For Norge, JN-NPD ve Ukraynalı aşırı sağcı örgütleri bir araya getirmişti.

ABD’nin müttefiki Kiev cunta ordusuna bağlı bir paramiliter grup olarak faaliyet yürüten Azov Taburu, 4 yıl önce bir Donetsk Halk Cumhuriyeti milisinin çarmıha gerilerek diri diri yakıldığı videoyla gündeme gelmişti.

Bu yılın mart ayında Kongre’den çıkan karara göre ABD, Azov Taburu’na yapılan silah sevkiyatını askıya almıştı.

Aynı zamanda 2016 yılında Kanada ordusundan emekli Tümgeneral Oksana Kuzyshyn’in Ukrayna’ya iştirak ederek Azov milislerine askeri eğitim verdiği yönünde güçlü iddialar ortaya atılmıştı.

İsrail Ukraynalı Neo-Nazilere İslah Tedarik Ediyor

İsrail yönetimi Pittsburgh saldırısı üzerinden duygu sömürüsünü sürdürürken geçtiğimiz aylarda Electronic Intifada’da Asa Winstanley imzasıyla yer bumzasıyla yer bulan haberde, İsrail’in Azov Taburu milislerine silah tedarik ettiği ortaya koyuldu.

ABD’nin Azov Taburu’na yaptığı yardıma dair tartışma 3 yıldır sürüyor. 2016’da, Ukrayna’daki Azov kamplarından döndükten sonra yakalanan bir Fransızın kaldığı yerde çok sayıda silah/mühimmat ve eylem planı ele geçirilmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.