Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Suudi Arabistan ve Mısır'dan ortak tatbikat

Mısır-Suudi Arabistan orduları arasındaki ortak askeri tatbikat "Tebuk"un devamı Mısır'da düzenleniyor.
Sde Editör
11 Ekim 2018 16:31
A+
A-

Mısır Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Tebuk 4" askeri tatbikatının ülkenin güneyindeki askeri bölgede dün başladığı ve birkaç gün devam edeceği ifade edildi. Tatbikatın Mısır’ın güneyinde düzenlendiği belirtildi.

Tatbikatın iki ülke orduları arasındaki askeri iş birliğini geliştirmeyi hedeflediği kaydedildi Mısır Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu hedefin “bölgedeki mevcut zorluklar ışığında ortak eylem geliştirilmesi” sayesinde gerçekleştirilebileceği vurgulandı.

Mısır ile Suudi Arabistan arasında Tebuk ortak tatbikatının ilki 2008'de Suudi Arabistan'ın Tebuk bölgesinde, ikincisi 2010'da Mısır'ın İskenderiye ilinde, üçüncüsü yine Suudi Arabistan'ın Tebuk bölgesinde icra edilmişti.

Mısır ve Suudi Arabistan silahlı kuvvetleri daha önce de birçok ortak askeri tatbikat gerçekleştirmiş ve farklı ülkelerin katıldığı tatbikatlarda birlikte bulunmuştu.

Mısır’ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinden sonra iki ülke arasında işbirliğinin arttığı görülüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.