Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya: NATO Yalanlarıyla Tüm Dünyayı Kandırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, NATO’nun Moskova’yla anlaşmaya rağmen doğuya genişlemeyi sürdürerek sadece Sovyetler Birliği’ni değil tüm dünya toplumunu yanılttığını söyledi
SDE Editör
23 Kasım 2018 09:44
A+
A-

TİMETÜRK

NATO'nun o dönem ortaya sunduğu gerekçeler hakkında "Bu, küresel çapta bir yalandı" diyen Zaharova, Sovyetler Birliği'nin son başkanı Mihail Gorbaçov'un bu konudaki açıklamalarını hatırlattı.

Zaharova, bu yalandan sadece NATO yönetimi veya somut kişilerin değil, tüm üye ülkelerin ve politik sistemlerin sorumlu olduğunu kaydetti.

Ayrıca tüm dünya toplumunun dikkatini, ABD ve müttefiklerinin uluslararası istikrara vurduğu darbeye çeken Zaharova, "Bu, sadece Rusya'nın güvenliğini, genel olarak tüm dünyada yaşananlarla ilgili" dedi.

NATO'nun doğuya genişlememesi, Rusya ile ittifak arasındaki ilişkiler önünden en büyük engellerden biri. Moskova, Brüksel'in bu ilkeye uyması gerektiğinde ısrar ederken NATO bunu reddediyor.

Rusya son yıllarda, batı sınırlarındaki NATO aktivitesinin benzeri görülmemiş seviyeye ulaştığını defalarca dile getirmişti. Brüksel ise bunu, ‘Rus saldırganlığını önleme' olarak nitelendiriyor. Rusların kimse için tehdit oluşturmadığı söyleyen Moskova, yine de çıkarları için tehdit arz eden eylemleri göz ardı etmeyeceğini vurguluyor.

Geçen yıl Karadağ, NATO'ya alınarak 29. üyesi olmuştu. Buna rağmen Karadağ nüfusunun büyük kısmının NATO üyeliğine karşı çıkması dikkat çekiyor.

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.