Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya: "ABD Suriye'yi bölerek Fırat'ın doğusunda devlet kurmak istiyor"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "ABD'nin Suriye'yi bölerek Fırat'ın doğusunda devlet kurmayı amaçladığını" öne sürdü.
SDE Editör
20 Şubat 2019 10:35
A+
A-

SPUTNİK

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile Moskova'da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye'nin kuzeyindeki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Fırat'ın doğusunda devlet kurmak istediğini ve bunun için halihazırda aktif olarak kaynak aktarıldığını öne süren Lavrov, "Giderek daha aşikar olduğu üzere, ABD'nin amacı Suriye'yi bölerek Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmak. Müttefiklerini Suriye'nin bu bölgesinde altyapının geliştirilmesi için ödeme yapmaya zorlamak da dahil olmak üzere, bunun için halihazırda aktif şekilde kaynak aktarıyorlar. Aynı zamanda Washington, müttefiklerinin Suriye'nin geri kalan kısmında altyapının yeniden inşasına kaynak aktarmalarını yasaklıyor" dedi.

"Suriye'nin kuzeydoğusundaki durum ABD'nin eylemlerinin sonucu"
"ABD, terörle mücadele kisvesi altında ve bu mücadelede Kürt yapıları müttefik olarak seçerek, IŞİD karşıtı askeri eylemlere paralel olarak işleri Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurma noktasına getirdi" diye devam eden Lavrov, Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun sözde devlet kurma amacı taşıyan ABD'nin eylemleri sonucunda giderek zorlaştığını belirtti.

"ABD çekilirse olumlu etkisi olur"
Lavrov, ABD'nin çekilme planları hakkında şunları söyledi: "Eğer tamamen çekilirlerse, elbette bunun mevcut durum üzerinde pozitif etkisi olacağından eminiz. Egemen bir ülkeye topraklarıyla ilgili bazı koşullar dikte etmeye ve egemen hükümetin toprakları üzerinde tam kontrol sağlamasını yasaklamaya çalışmak, mevcut ABD yönetimi için bile biraz fazla."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.