Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Putin'den Hipersonik Füze Göndermesi: ABD Bizi Vuramaz

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın ilk hipersonik nükleer yetenekli füze geliştirmesinin ilk yılını tamamladığını söyledi ve ülkesinin şimdi yeni bir tür stratejik silahı olduğunu belirtti
SDE Editör
27 Aralık 2018 11:04
A+
A-

ASYA'NIN SESİ

Putin yaptığı açıklamada, “Henüz yeni bitmiş olan bu deneme tamamen başarı ile sonuçlandı” dedi.

“Gelecek yıldan itibaren, Rusya silahlı kuvvetleri yeni kıtalar arası stratejik sistem olan Avangard’ı alacak … Silahlı kuvvetler ve ülke tarihi için büyük bir an.” dedi.

Rusya, Putin’in Mart ayında açıkladığı birkaç yeni füze sisteminin, füze savunma sistemlerinden kolayca kaçmasına olanak veren manevra kabiliyetinin yüksek olduğunu söyledi.

Putin, Çarşamba günü yapılan denemeyi Moskova’daki savunma bakanlığı binasından uzaktan gözlemledi.

Kremlin, Rusya’nın güneybatısındaki bir yerden fırlatılan Avangard füzesinin Rusya’ya ait Uzak Doğu’da bir hedefi başarıyla vurduğunu ve imha ettiğini söyledi.

Putin, Avangard da dahil olmak üzere, dünyanın neredeyse her noktasını vurabileceklerini ve füzelerinin ABD tarafından fırlatılan füzeden kurtulacağını söylediği bir dizi yeni silaha sahip olduklarını açıkladı.

Hipersonik başlığa sahip Avangard kıtalararası füzenin ses hızının 20 katına çıkabildiği bildiriliyor. Üstün manevra kabiliyetine sahip olduğu belirtilen füzenin 9 kilometre yükseklikten uçabildiği belirtildi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.