Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Putin: "Rusya, ABD’nin Avrupa’ya yeni füzeler getirmesine aynı şekilde yanıt verecek"

Rusya lideri Vladimir Putin, Washington’un Avrupa’ya yeni füzeler göndermesi durumunda Moskova’nın bu adıma aynı şekilde yanıt vermek zorunda kalacağını söyledi.
Sde Editör
24 Ekim 2018 23:15
A+
A-

SPUTNİK 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın konferansında ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Füzeler Antlaşması'ndan (INF) çekilme olasılığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Putin, "Avrupa'ya gelince, tabii ki en önemli konu, ABD'nin INF'den çekilmesi durumunda sonradan üretilecek olan füzelerle neler yapacağı sorusu" dedi ve şöyle devam etti:

"Eğer bu füzeler Avrupa'ya yollanırsa elbette ki biz buna aynı şekilde yanıt vermek durumunda olacağız. Eğer böyle bir gelişme söz konusu olursa bunu kabul edecek olan Avrupa ülkeleri, kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamalı. Bunlar açıkça ortada olan konular".

Rus lider, "Genel olarak Avrupa'yı bu kadar yüksek seviyeli tehlikeye atmanın gereği var mı anlamıyorum. Aslında bunun için herhangi bir gerekçe göremiyorum. Tekrar belirtmek isterim ki bu bizim seçimimiz değil, biz böyle bir şeyin peşinde değiliz" ifadelerini kullandı.

‘PARİS'TE TRUMP'LA BU KONUYU ELE ALMAYI UMUYORUM'

Rus lider Putin, 11 Kasım'da Paris'te ABD Başkanı Donald Trump'la bir araya gelerek ABD'nin INF'den çekilebileceği yönündeki açıklamaları ele almayı umduğunu söyledi.

Putin, "11 Kasım'da Paris'teki görüşmeler kapsamında ABD Başkanı ile en azından ‘kısaca' tüm bu konuları ve özellikle bu konuyu görüşebileceğimizi umuyorum" diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.