Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pentagon Raporu: Kuzey Kore Olağanüstü Tehdit

ABD'nin füze savunma stratejisi raporu Kuzey Kore, barış görüşmelerine rağmen 'olağanüstü tehdit' olarak değerlendirdi
SDE Editör
18 Ocak 2019 11:08
A+
A-

MEPA NEWS

ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan raporu sunmak üzere Pentagon binasına giden Başkan Donald Trump, konuşmasında "Hedefimiz basit: ABD'yi hedef alan tüm füzeleri tespit ederek etkisiz hale getirmek - her yerde, her zaman." dedi.

Trump, Kuzey Kore'ye yönelik herhangi bir ifade kullanmasa da, kendisinden sonra kürsüye çıkan Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Asya ülkesindeki füzelerinin "önemli bir endişe kaynağı" olduğunu belirtti. Raporda ise daha ileri gidilerek, "Her ne kadar Kuzey Kore ile ilgili yeni bir barış ihtimali var olsa da, ülke olağanüstü bir tehdit olma özelliğini koruyor ve ABD'nin temkinli olması gerekiyor." ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan Kuzey Koreli özel temsilci Kim Yong Chol, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmek üzere perşembe günü Washington'a gitti. Konuşmalarda Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleştirilebilecek ikinci bir zirvenin de planlanacağı iddia ediliyordu. Ancak yayımlanan raporun söz konusu görüşmeleri nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

Donald Trump, Haziran 2018 Twitter üzerinden paylaştığı mesajda Kuzey Kore'nin artık nükleer bir tehdit oluşturmadığını söylemişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ise yıl başında yaptığı konuşmada ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımlarına ve baskılarına devam etmesi halinde nükleer silahsızlanma konusunda değişikliğe gidebilecekleri uyarısında bulunmuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.