Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Özbekistan'dan dev askeri tatbikat: Ejder Yalçın'da sahada

Özbekistan, bağımsızlığından bu yana ilk geniş kapsamlı askeri tatbikatını gerçekleştiriyor. Tatbikatta Nurol Makina tarafından üretilen "Ejder Yalçın" araçları da yer aldı.
Sde Editör
01 Aralık 2018 12:42
A+
A-

QHA

Özbekistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ülke tarihindeki en geniş kapsamlı askeri tatbikat Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in talimatıyla düzenlendi.

Defence and Technology adlı haber sitesine göre 26 Kasım tarihinde başlayan tatbikat 5 gün sürecek ve 4 etaptan oluşacak. Askeri araç ve uçakların kullanılacağı tatbikatta Özbekistan Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve pratik askeri hazırlığının gözden geçirilmesi amaçlanıyor.

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ, ÖZBEKİSTAN'DA

Tatbikatta, Nurol Makina tarafından üretilen ve Özbekistan Ordusuna satışı gerçekleştirilen "Ejder Yalçın 4×4" araçları da yer aldı.

Ejder Yalçın, Türk emniyet güçlerinin terörle mücadele kapsamında gerçekleştirdiği operasyonlarda başarıyla görev yapmasının yanı sıra gösterdiği performansla da yurtdışında yoğun ilgi gördü. 7 ülkede zorlu testlere katılan Ejder Yalçın Katar, Senegal, Tunus ve Özbekistan’da satış başarısı yakaladı.

MESKUN MAHAL OPERASYONLARINDA AVANTAJ SAĞLIYOR

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.