Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

NSA Amerika'yı Geleceğin Dijital Savaşı İçin Hazırlıyor

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA'nın faaliyetleri ve Edward Snowden'ın belgeleri, teşkilatın Amerika'yı gelecekteki dijital savaşlar için silahlandırdığını gösteriyor.
Sde Editör
17 Kasım 2018 14:09
A+
A-

SPİEGEL

NSA'nın arşivinde olan ve Edward Snowden'ın yayınladığı gizli belgelere göre, gelecekte internetin önemli roller oynayacağı savaşlar planlamakta. Bu kapsamda dünya üzerindeki bilgisayar ağlarını felce uğratmak süretiyle su kaynakları, fabrikalar, havaalanları veya para akışı dahil olmak üzere, tüm bilişim altyapısına dair kaos senaryoları tartışılıyor.

Kanadalı medya teorisyeni Marshall McLuhan, bu gelişmeleri onlarca yıl önce öngörd 1970 yılında Üçüncü Dünya Savaşı'nın asker ve sivil fark etmeksizin bir bilgi savaşı olacağını belirtmişti. Bu bağlamda NSA'nın bu savaşa hazırlanması yadsınamayan bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

ABD Ordusu, Deniz Kuvvetleri, Denizciler ve Hava Kuvvetleri zaten kendi siber güçlerini kurmuş durumdalar.

NSA'nın direktörünün aynı zamanda ABD'nin Siber Güvenlik Komutanlığı'nın başı olarak hizmet etmesi tesadüf değil. Öte yandan NSA'nın Dünya üzerinde elektronik gözlem aygıtlarını izleme ve kontrol altında tutmak istemesi amaçlarının düşman sistemlerindeki güvenlik açıklarını tespit etmek olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede bir NSA sunumu, “bir sonraki büyük çatışmanın siber uzayda başlayacağını” öne sürüyor. Bu amaçla, ABD hükümeti şu anda ağ savaşları için kendisini dijital olarak kollamak için büyük bir çaba sarf ediyor. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.