Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

NATO: 'Havadaki üstünlüğü kaybettik'

NATO’nun hava kuvvetlerinin gelişimiyle ilgili yeni stratejisinde, ittifakın yakın gelecekte havadaki üstünlüğü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Sde Editör
27 Haziran 2018 09:33
A+
A-

NATO'dan yapılan açıklamada, "Onlarca yıldır devam eden tartışılmasız hava üstünlüğümüzün sona erebileceğini kabul ediyoruz" dendi.

Yeni stratejide, müttefiklerin hava kuvvetlerinin hareket ettiği mevcut ve gelecekteki koşullar anlatılıyor.

NATO uzmanlarına göre gelecekteki sorunlar ve tehditler ulusötesi hale gelecek ve muhtemelen Avrupa-Atlantik bölgesindeki barış, güvenlik ve istikrar için uzun vadeli sonuçlar doğuracak. Belgede, ittifakın her türlü düşmana karşı operasyon gerçekleştirme imkanına sahip olması gerektiği ifade edildi.

'STRATEJİ, NATO ÜLKELERİNİN DÜNYANIN HER YERİNDE SAVAŞMA İMKANINA SAHİP OLMASI GEREKTİĞİNİ ÖNGÖRÜYOR'

Temel tehditler arasında modern hava savunma sistemleri ve uzay araçları gösterildi. Deniz ve siber olmak üzere özel birliklerin hava kuvvetleriyle yakın işbirliği içinde olması gerektiğini kaydedildi.
Strateji, NATO ülkelerine ait hava kuvvetlerinin çok iyi korumalı hava sahaları dahil dünyanın her yerinde ve her koşulda savaşma imkanına sahip olması gerektiğini öngörüyor.

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 11-12 Temmuz Brüksel'de yapılacak zirvede, üye ülkelerin gereken çözümlerin kabul edilmesi yönünde birlik sergileyeceği umudunu dile getirmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.