Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

MI6 Başkanı: "Temel olarak güç, para ve politika doğuya gidiyor"

İngiltere'nin dış istihbarat teşkilatı MI6'in başkanı Alex Younger, “Temel olarak güç, para ve politika doğuya gidiyor. Bu, ayarlamamız gereken yeni bir politik gerçeklik" dedi.
Sde Editör
04 Aralık 2018 09:18
A+
A-

EURONEWS-REUTERS

İskoçya'da St. Andrews Üniversitesi'nde öğrenci ve akademisyenlere seslenen Younger, Rusya'nın Batı ile daimi bir çatışma halinde olduğunu ifade etti.

Öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Younger, küresel dengenin Çin'e doğru eğildiğini, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, önemli sermaye, siyasal nüfuz ve teknolojik hakimiyet kazanarak elde ettiğini söyledi.

Younger, “Temel olarak güç, para ve politika doğuya gidiyor. Bu, ayarlamamız gereken yeni bir politik gerçeklik" dedi.

Younger, Başkan Xi Jinping'in “Çin yapımı” emelleri tarafından vurulduğunu ve Pekin'in on yıllar içinde gelişmekte olan tüm teknolojileri, özellikle yapay zeka, sentetik biyoloji ve genetiği yönetebildiğini söyledi. Younger, “Bu gerçekten düşünmemiz gereken bir şey" diyerek bilginin geleceğine vurgu yaptı. Younger ayrıca "Rusya'yı veya istikrarımıza kastetmeye niyetli diğer devletleri uyarıyorum. Bizim veya müttefiklerimizin kararlılığımızı ve kapasitemizi hafife almayın. Rusya'nın bizi istikrarsızlaştırma çabasına rağmen biz böyle bir uğraş içinde değiliz, gerilim istemiyoruz." dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.