Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

MGK Bildirisi: Bölgemizdeki Oldu Bittilere İzin Vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 3,5 saat sürdü.
SDE Editör
31 Mayıs 2019 11:07
A+
A-

DİRİLŞ POSTASI

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yayımlanan bildiride, "Kuzey Irak'ta devam eden Pençe Harekatı kapsamlı bir şekilde ele alındı" ifadesi kullanıldı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı 3,5 saat sürdü.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açımlamada şu ifadelere yer verildi:

''Millî Güvenlik Kurulu, 30 mayıs 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda;

1. Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/PYD-YPG, FETÖve DEAŞ başta olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında terör örgütlerine karşı sürdürülen mücadele hakkında kurul’a bilgi sunulmuş ve müzakere edilmiştir.

Bu bağlamda, Kuzey Irak’ta yuvalanan PKK terör örgütüne karşı başarıyla yürütülen “Pençe Harekâtı” kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Türkiye’nin; bütün terör örgütleriyle, geçmişte olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla mücadelesine devam edeceği vurgulanmıştır.

2. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da görev yaptığı idlib gerginliği azaltma bölgesi’nde yaşayan sivil halka yönelik Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen saldırıların İdlib mutabakatı’na aykırı olduğu, astana ruhunu zedelediği belirtilmiş; yeni bir insani krize ve kitlesel göçe engel olmak maksadıyla ilgili ülkelerle temasların sürdürüldüğü ifade edilmiştir.

3. Kıbrıs Adası ve çevresinde son dönemde yaşanan gelişmeler ele alınmış;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini koruma kararlılığı bir kez daha teyit edilerek, bölgeye yönelik provokatif davranışlardan ve sorumsuz açıklamalardan kaçınılması gerektiği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun faaliyetlerine devam edeceğinin ve oldu bittilere izin vermeyeceğinin altı çizilmiştir.

4. Yeni Zelanda’da vuku bulan ırkçı terör saldırısında olduğu gibi sri lanka’da da masum insanları hedef alan radikal, ırkçı ve örgütlü terör saldırısının aynı şiddetle kınandığı, Türkiye’nin; terörün dini, dili, ırkı, rengi olmadığı şeklindeki yaklaşımını ısrarla sürdüreceği, sri lanka halkının acılarını paylaştığı dile getirilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.''

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.