Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Menbiç'te Rusya-Suriye koordinasyon merkezi yeniden kuruldu'

YPG/PKK unsurları Menbiç'in Batısındaki Arimah Köyünde Suriye-Rusya koordinasyon merkezinin yeniden kurulduğunu duyurdu.
SDE Editör
26 Aralık 2018 09:50
A+
A-

DW

Anadolu Ajansının haberine göre, YPG Arimah'ın kontrolünü kendileri ile koordinasyon içerisinde bölgeye askeri unsurlarını sokan rejim birliklerine bıraktı.

Ajansın bölgedeki kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre; 40 pikap, 2 tank, malzeme kamyonları ve zırhlı personel taşıyıcılar ilçenin güneyinden giriş yaptı.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamada bölgenin 2017 yılından beri rejim güçlerinin elinde olduğu ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Münbiç ile ilgili gelişmeler kapsamında, Arimah bölgesindeki hareketliliğin, 2017 yılından beri söz konusu bölgede bulunan Suriye rejim güçlerine ait olduğu gözlenmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir."

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den askerlerini çekeceklerini açıklamıştı. Menbiç'te konuşlanan Amerikan askerlerinin de bu karar doğrultusunda yakında bölgeden ayrılması bekleniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna girmeye kararlı olduğunu tekrarlamıştı. ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin, "Bu çekilmenin PYD'nin mevcut gündemine hizmet etmemesi gerektiğini muhataplarımıza ilettik" diyen Çavuşoğlu, "Türkiye 'gireceğim' derse girer ama ABD'nin çekilme sürecinde bunu birlikte koordine ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Dışişleri Bakanı, ABD Suriye'den çekilinceye kadar Menbiç yol haritasının tamamlanması için Washington ile mutabakat sağladıklarını dile getirmişti. Türkiye ve ABD'nin üzerinde uzlaşma sağladığı yol haritasında, YPG'nin Menbiç'ten çekilmesi ve kentteki ağır silahların toplanması öngörülüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.