Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kosova'nın Ordu Kurma Kararına Putin'den Tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kosova'nın kendi ordusunu kurarak provokatif adımlar attığını, bu ülkenin Sırbistan ile olan tansiyonu artırmasının bölgenin istikrarına zarar verdiğini söyledi
SDE Editör
18 Ocak 2019 10:55
A+
A-

MEPA NEWS

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüştü.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Sırbistan-Kosova meselesine de değinen Putin, "Rusya'nın Kosova hakkındaki tutumu herkes tarafından biliniyor. Biz, Belgrad ile Priştine'nin ideal bir çözüm bulmasını istiyoruz." dedi.

Putin, Avrupa Birliği'nin (AB) Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecinde ara bulucu görevini yeterince yerine getiremediğini belirterek, "Rusya, her zaman aktif bir şekilde bu sorunların çözümüne katkıda bulundu. Eğer bölgede istikrar istiyorsak ortaklarımızı uzlaşma sağlanması noktasında ikna etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Gümrük vergisi ve ordu durumu zorlaştırıyor"

Putin, Sırbistan'ın Kosova konusundaki endişesini paylaştıklarını ifade ederek, Kosova'nın ordu kurmak ve yüzde 100 gümrük vergisi uygulamak gibi kararlarının iki ülke arasındaki durumu zorlaştırdığını söyledi. Rus lider, "Kosova'nın sorumsuz adımları, Balkanlar'ın istikrarsızlaşmasına neden olabilir." ifadesini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise Kosova'nın yüzde 100 gümrük vergisi kararının ardından diyalog sürecinin durduğunu hatırlatarak, "Arnavutlar belli ki çözüm istemiyor. Rusya olmadan Kosova meselesinin çözüleceğine de inanmıyorum. Yakın gelecekte çözülür diyecek kadar da iyimser değilim." ifadelerini kullandı.

Putin: Türk Akımı'na yatırım yapmaya hazırız

Türk Akımı Projesi'nin Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan üzerinden Avrupa'ya ulaştırılmasını da değerlendiren Putin, "Türk Akımı'na yatırım yapmaya hazırız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gelecek hafta ziyaretimize gelecek. Türkiye'nin Türk Akımı konusundaki görüşünü biliyoruz. Bu hususta olumlu çalışmalar var. Türkiye, Avrupa'daki ortaklarıyla iyi ilişkiler geliştirmeye çalışıyor." diye konuştu.

Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkiler geçtiğimiz Mart ayında Sırp yetkili Marko Djuric'in gözaltına alınarak Kosova'nın başkenti Priştina'ya getirilmesiyle gerilmişti. Yaklaşık iki milyon nüfusa sahip Kosova 2008 yılında tek taraflı olarak Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmiş ve 112 ülke tarafından tanınmıştı. Kosova nüfusunun yüzde 90'ını Arnavutlar oluşturuyor. Sırplar ve Türkler ise en büyük azınlık konumunda bulunuyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.