Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Japonya'dan Afgan-Tacik sınırına kontrol noktası

Japonya Tacikistan ve Afganistan sınırında bir kontrol noktası inşa etti
Sde Editör
27 Ekim 2018 14:35
A+
A-

Japonya, Afganistan - Tacikistan sınırına inşa ettiği Langar kontrol noktasını sınır muhafızlarına ve Tacikistan Gümrük Hizmetlerine devretti.

Devir teslim töreni 25 Ekim'de Gorno-Badakhshan Özerk Bölgesi'nin İşkashim bölgesinde gerçekleşti.

Tacikistan'daki Japonya Büyükelçisi, Sınır Askerleri Komutanı Rajabali Rahmonali, Gümrük Servisi Izatullo Hurmatzoda Genel Başkan Yardımcısı ve Tacikistan Ken Inoue'deki Japonya İşbirliği Ajansı (JICA) Başkan Yardımcısı Jan Hadzime Kitaoka da törene katıldı.

1.38 milyon dolara inşa edilen kontrol noktası, ana idari bina, su kaynağı ve kanalizasyon sistemleri, depolama tesisleri ve genişletilmiş denetim bölgesi olan kışlalardan oluşuyor.

Kontrol noktası, Japonya hükümetinin “Tacikistan ve Afganistan arasındaki sınırın etkili yönetimi yoluyla sınır ötesi işbirliğini teşvik etme projesi” JICA aracılığıyla hibe projesi çerçevesinde inşa edildi. Proje, UNDP tarafından Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.