Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran Deniz Kuvvetleri Komutanından Hürmüz Boğazı açıklaması

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, Hürmüz Boğazının dünya enerjisinin stratejik boğazı olduğunu belirterek, İran'ın kimseye bölgede şeytanlık çıkarmasına izin vermeyeceğini söyledi.
Sde Editör
30 Kasım 2018 16:49
A+
A-

İRNA’ya açıklamada bulunan Hanzadi, Hürmüz boğazından günde 17 milyon varil petrolün geçtiğini belirterek, ‘’İran, Amerika’nın ambargolarına rağmen Hürmüz Boğazının güvenliğini tam olarak sağlamıştır ve bu bölgede kimsenin istikrarsızlık yaratmak için şeytanlık yapmasına izin vermeyecektir. ‘’ dedi.

Tuğamiral Hanzadi, İran’ın kararlı bir şekilde Hürmüz Boğazında var olduğunu ifade ederek, ‘’Hürmüz Boğazı, Fars Körfezi ve Umman Denizi İran gözetiminde ve dünyanın en güvenli deniz yerlerindendir. ‘’ ifadesini kullandı.

Bugüne kadar Aden Körfezine ticari gemilerin korunması ve denizyollarının korunması için 57 fırkateynin görev yaptığını ifade eden İranlı askeri yetkili, İran Deniz Kuvvetlerinin savaş zamanında 10 bini aşkın gemiye eşlik ettiğini söyledi.

Ambargoların ticari gemilere eşlik etmenin önünde bir engel oluşturmayacağını ifade eden Hanzadi, birçok dünya ülkesinin Aden Körfezinde koalisyon gemilerinin bayrağı ile var olduğunu fakat İran’ın bağımsız şekilde var olduğunu söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.