Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Google Pentagon'la sözleşmesini resmen sona erdirdi

Google, silah üretimi için yapay zeka kullanmayacağını açıklayarak, Pentagon'la yapılan sözleşmeyi iptal ettiğini duyurdu.
Sde Editör
08 Haziran 2018 17:20
A+
A-

Google, artık silah üretimi için yapay zeka kullanmayacağını belirtti. Google'dan yapılan resmi duyuruda silahlar için artık yapay zeka kullanmayacağını, “insanların yaralanmasına neden olmayacağını veya buna doğrudan olanak sağlamayacağını” ilan etti.

AFP'nin haberine göre Google Baş Yöneticisi Sundar Pichai Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin yapay zeka teknolojisinin kullanım prensiplerini kamuyla paylaştı.

Pichai Google'ın silahlar için yapay zeka kullanmayacağını söyledi ancak “diğer birçok alanda hükümetler ve askeriyeyle birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz” duyurusunda bulundu. Bu alanlara süpergüvenlik, eğitim, arama ve kurtarma da dahil olduğu belirtildi.

GOOGLE ÇALIŞANLARI PROTESTO ETTİ, PENTAGONLA SÖZLEŞME UZATILMADI

Amerikan askeriyesi ile yapılan bir anlaşma sonrası Google'ın bu kararı çalışanlarından ve diğerlerinden gelen bir baskıyla aldığı öne sürüldü.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Kaliforniya teknoloji devi Pentagon'la yapay zeka çalışmaları sözleşmesini yenileyeceğini ilan etmişti.

Yine geçtiğimiz hafta Cuma günü çalışanlarla yapılan haftalık toplantı sonrası Google bulut bilgi işlem iş yöneticilerinden Diane Greene, The Washington Post'ta yer alan bir habere göre Mart 2018'den sonra Pentagon'la yeni bir anlaşma yapılmayacağını belirtti.

18 aylık Project Maven adlı proje Nisan 2017'de başlatılmıştı ve Amerikan askeriyesinin ulusal güvenlik ve savunma kabiliyetini güncellemesinde yapay zeka kullanmanın yollarını araştırıyordu. Buna göre insansız hava araçlarının videolarında kullanılarak insanları ve objeleri ayırıyordu.

“YAPAY ZEKA ÖLDÜRÜCÜ SİLAHLARDA KULLANILMASIN”

Yapay zeka projesi onlarca çalışanın hatta araştırmacının istifa etmesine neden olmuştu. 4000 kadar google çalışanı Nisan ayında “iş savaşı” adını verdikleri programın durdurulması için dilekçe imzaladılar.

Dilekçeyi imzalayanlara göre Google bu projeyle kullanıcılarının güvenini tehlikeye atıyor ve “kendi ahlaki ve etik sorumluluğunu” görmezden geliyordu. Projenin aynı zamanda yapay zekanın öldürücü amaçlarla kullanımının ilk aşaması olabileceğinden korkuluyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.