Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

F-35'lerin Teslimatının Önünü Açan Rapor ABD Kongresi'ne Sunuldu

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin satın almayı planladığı F-35 savaş uçaklarıyla ilgili raporunu Kongre'ye sundu
SDE Editör
16 Kasım 2018 14:44
A+
A-

Reuters'in haberine göre raporu yakından takip eden 5 yetkili böylece anlaşmadaki büyük bir engelin kalktığı ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye F-35 savaş uçakları teslimatını geçici olarak durduran yasa tasarısını Ağustos ayında imzalamıştı.

Tasarının yasalaşmasından sonraki 90 gün içinde Pentagon'un Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin durumuna yönelik bir rapor hazırlaması ve bu rapor sunulana kadar da teslimatın durdurulması öngörülüyordu.

Pentagon’ın silah alımından sorumlu isimler biri olan Ellen Lord, "Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava sistemini almak istemesinin 'çok sorunlu' olduğunu ve birçok ABD’li yetkililerin Ankara ile konuyu görüştüğünü ancak Türkiye’nin fikrini değiştirmediğini" ifade etti.

Söz konusu raporun "sadece gerçekleri dile getireceğini ve tavsiye vermeyeceğini" ifade eden Lord, "Bu konuda ne yapılacağına karar vermek için Kongre ile birlikte çalışmalıyız. Kongre ile güçlü bir ortaklık olacak" dedi

Türkiye baskılara rağmen S-400'den vazgeçmiyor

Türkiye, S-400 füze savunma sistemleri satın almak için Rusya ile anlaştı. Ancak Türkiye’nin bu kararı başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinin tepkisine neden olmuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Ekim ayında yaptığı açıklamada, S-400 füze savunma sisteminin kurulum çalışmalarının ekim 2019’dan itibaren başlayacağını duyurmuştu.

ABD, Türkiye'yi S-400 sistemini satın almasının Washington'un yaptırım uygulamasına ve F-35 gibi diğer silah anlaşmalarının durdurulmasına neden olabileceği konusunda defalarca uyardı, ancak Ankara S-400 alımı konusunda kararlı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.