Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan: ABD'nin silah yardımı YPG'ye, PKK'ya geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Türkiye'nin yakaladığı YPG/PKK mensuplarında ABD'ye ait silahlar bulunduğunu' belirtti.
SDE Editör
08 Şubat 2019 10:51
A+
A-

MEPA NEWS

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(Amerika'nın silah yardımı) Kime geliyor? Bunlar YPG'ye, PKK'ya geliyor. Yakalandıkları zaman bir de bakıyoruz Amerika'nın silahları. Kimde bu? Terör örgütlerinde." dedi.

Cumhurbaşkanı sözlerine "Ama bunları terör örgütü olarak şu anda hala Amerika kabullenemedi. Bizim sıkıntımız burada." şeklinde devam etti. Erdoğan "PYD/YPG'nin, PKK terör örgütünün bir kolu olduğu en güncel ABD istihbarat raporlarında" kayda geçtiğini dile getirdi.

"Suriye'de sorumluluğu devralmaya hazırız"

Cumhurbaşkanı "(Suriye'de) Türkiye, ABD'nin çekileceği alanlarda terörle mücadele sorumluluğunu devralmaya hazırdır" şeklinde konuştu.

Erdoğan "Türkiye olarak müttefiklerimizden sadece lojistik destek alarak güvenli bölgeyi kuracak, ortak menfaatlerimiz doğrultusunda yönetecek her türlü imkana sahibiz." dedi.

"Güvenli bölgelerde konteyner kentler kuralım"

Cumhurbaşkanı, Suriye'de insani yardım konusuna da değindi. Erdoğan Suriye'de kurulacak güvenli bölgelerde "konteyner kentler" oluşturulabileceğini söyledi. Erdoğan, "Şu anda DEAŞ saldırılarından, PKK/PYD zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimiz sadece ve sadece Türkiye'ye sığınıyor." dedi.

Erdoğan, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi konusu ile ilgili ise "ABD makamlarının gerekli adımları bir an önce atmalarını" beklediğini belirtti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.