Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Canikli: Menbiç'te ortak devriye gezecek

Türkiye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye ve ABD'nin, YPG'nin boşaltacağı Menbiç'te birlikte devriye gezeceğini söyledi.
Sde Editör
10 Haziran 2018 13:39

DW

NATO savunma bakanları toplantısı kapsamında dün Brüksel'de bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD'li mevkidaşı James Mattis ile bir araya geldikten sonra Suriye ve Irak'taki gelişmeleri değerlendirdi.

Canikli, Türk ordusunun Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin ve civarında YPG unsurlarına karşı sürdürdüğü "Zeytin Dalı Harekâtı"nın Menbiç'e doğru genişlemesi konusunda aylardır devam eden tartışmalar sonrası ABD ile varılan uzlaşıya ilişkin konuştu.

Savunma Bakanı, Mattis'le ilgili görüşme sonrası "Özellikle Münbiç'teki yol haritasıyla alakalı son derece ayrıntılı, yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdik" ifadesini kullanarak bölgedeki devriye görevini "tamamen Türkiye ve ABD kuvvetleri birlikte yapacağını" söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Canikli, Menbiç konusunda ABD ile belirlenen yol haritasının planlandığı gibi yürütülmesinde gecikme ve oyalama olmayacağını ifade etti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.