Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Bakan Çavuşoğlu'ndan S-400 ve F-35 açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sisteminin NATO'ya ve F-35 uçaklarına zarar vermeyecek şekilde bağımsız olarak kullanılması için gereken önlemlerin alınacağını söyledi.
SDE Editör
19 Aralık 2018 09:37
A+
A-

MEPANEWS

Milletvekillerinin S-400 ile ilgili sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sistemin F-35 uçaklarına ve NATO sistemlerine zarar vermeyecek şekilde bağımsız kullanılması için gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.

Türkiye'nin PESCO'ya bakışını da anlatan Çavuşoğlu, "Bu inisiyatiflere iştirakimizin AB'nin de yararına olacağını, AB yetkililerine uygun vesilelerle vurgulamaktayız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2019 yılı bütçesi görüşülürken milletvekillerinin yönelttiği bazı sorulara yazılı yanıt verdi.

"S-400'ler için gerekli önlemler alınacak"

CHP'li Bayram Yılmazkaya, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na "S-400 füze alımı ile F-35 savaş uçağı projesi uyumsuzluğu ülkemiz için sorun yaratacak mı?" diye sordu. Çavuşoğlu, bu soruya, "S-400 tedariği, ülkemizin acil ve kısa vadeli güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Bu sistemin F-35 uçaklarına ve NATO sistemlerine zarar vermeyecek şekilde bağımsız kullanılması için gerekli önlemler alınacaktır. Bu konuda hassasiyet gösteren ABD makamlarıyla da temaslarımız devam etmektedir" yanıtını verdi.

"AB ordusu konusundaki çağrılar yeni değil"

CHP'li Kamil Okyay Sındır, "NATO üyesi bir ülke olarak AB ordusuna yaklaşımımız nedir? PESCO'ya katılım bağlamında ülkemizin duruşu hakkında bilgi verir misiniz?" diye sordu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB ordusu konusundaki çağrıların yeni olmadığını vurgulayarak, "Bu konuda AB içerisinde görüş ayrılıkları bulunduğu gözlenmektedir. NATO'nun sağladığı savunma şemsiyesine önem veren ülkelerin NATO'ya alternatif görünen girişimlere şüpheyle baktıkları bilinmektedir" dedi. Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"İştirakimiz AB'nin de yararına olur"

"AB bünyesindeki Daimi Yapılandırılmış İşbirliğine (PESCO) ise halihazırda 25 AB üyesi katılmaktadır (İngiltere, Malta ve Danimarka hariç). PESCO, 17 farklı yetenek geliştirme projesine odaklı olmakla beraber, bu projelerin mevcut aşamada arzu eden AB ülkelerin katılımıyla icra edilmesi söz konusudur. AB Konseyinin 2018 yılı bitmeden önce, üçüncü ülkelerin bu projelere istisnai katılımlarına ilişkin bir karar alması beklenmektedir.

AB'ye aday ve AB üyesi olmayan bir NATO Müttefiki olarak AB'deki güvenlik ve savunma gayretlerini yakından takip etmekteyiz. Üçüncü ülkelere katılım imkanı sağlanması ve özelikle savunma sanayimizin sağlayabileceği katkılara dikkat çekilmek suretiyle bu inisiyatiflere iştirakimizin AB'nin de yararına olacağını, AB yetkililerine uygun vesilelerle vurgulamaktayız."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.