Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Almanya’daki askeri araçların büyük bir kısmı kullanılamaz halde

Almanya Savunma Bakanlığı 2017 yılında teslim aldıkları tank, helikopter, savaş jeti ve kargo uçaklarının yüzde 61'inin kullanılmadan önce iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu açıkladı
SDE Editör
01 Kasım 2018 10:14
A+
A-

(Timetürk)

Alman Stuttgarter Nachrichten gazetesinin haberine göre Almanya Savunma Bakanlığı Resmi Sekreteri Peter Tauber, geçen yıl orduya teslim edilen her 97 askeri aracın yüzde 38'inin, tüm askeri araçların da yaklaşık yüzde 37'sinin kullanılabilir olduğunu açıkladı.

Tauber, Alman Silahlı Kuvvetleri'nin askeri araçların kullanılabilirlik yüzdesini yüzde 70'e çıkarma planı olduğunu kaydetti. Tauber, "Eskisi gibi sanayi sektörünün, üzerinde anlaşılan göstergelere en kısa sürede ulaşması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Alman savunma bakanlığının en çok piyade personel taşıyıcı Puma'ların durumundan rahatsız olduğu, geçen yıl teslim edilen 71 aracın sadece 27'sinin kullanılabilir olduğu, bakanlık yetkililerinin ayrıca Airbus A400M askeri nakliye uçaklarının durumundan da memnun olmadıkları, toplam 8 uçaktan sadece 4'ünün çalışır halde olduğu anlaşıldı.

Buna ek olaraksa ordunun hizmetine giren 4 adet Eurofighter Typhoon çok amaçlı avcı uçağından sadece bir tanesinin teknik olarak sağlam olduğu açıklandı.

Alman gazetecilere göre sorunlar, Almanya'nın NATO'nun askeri operasyonlarına artan katılımından kaynaklanıyor, zira Alman ordusu örgütün 15 görevinde yer alıyor.

Daha önce Washington merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Almanya Deniz Kuvvetleri'nin, Avrupa'nın en zengin ülkesi için utanç verici durumda olduğunu, yetersiz finansman ve kötü planlama sonucunda Alman donanmasının temel görevlerini yerine getirecek durumda olmadığını yazmıştı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.