Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'nin Suriye'den Çekilme Takvimi Belli Değil

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını geri çekmesi konusunda henüz bir takvim belirlenmediği bildirildi.
SDE Editör
05 Ocak 2019 09:38
A+
A-

EURONEWS

Reuters'in ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberde Amerikan ordusunun IŞİD ile mücadele tamamlanana kadar Suriye'de kalabileceği vurgulandı.

Washington'ın Suriye'den çekilme kararını duyurmasından iki hafta sonra Pentagon'dan yapılan açıklamada Amerikan güçlerin halen IŞİD'e karşı savaştığı aktarılmıştı.

Amerikan ordusunun misyonunu tamamladığını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump ise çekilme kararına gerekçe olarak IŞİD'in yenilgiye uğramasını göstermişti.

"Suriye'den çekilirken IŞİD'e meydan bırakmayacağız"

Adının gizli kalmasını isteyen yetkili, son gelişmelere ilişkin, "Beyaz Saray'ın askerlerin evlerine dönmesi için henüz bir zaman belirlemediğini" söyledi ve bu sürecin "IŞİD'e karşı koalisyon ortaklarıyla birlikte hareket ederek terör örgütüne meydan bırakmadan yapılacağını" savundu.

Donald Trump da Suriye'den çekilmenin zamana yayılacağını, bu süre zarfında ABD'nin YPG güçlerini desteklemeyi sürdüreceğini ifade etmişti.

Beyaz Saray'ın güvenlik danışmanı John Bolton önümüzdeki günlerde Türkiye ve İsrail'i ziyaret ederek konuyla ilgili temaslarda bulunacak.

Ulusal Güvenlik Konseyi, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin de Bolton'a eşlik edeceğini duyurdu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.