Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den Türkiye'ye yeni teklif: "S-400'leri alın ama kullanmayın"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmede Rusya'dan alınacak S-400 savunma füzeleri için 'Satın alın ama kullanmayın' teklifi yapıldı.
Sde Editör
07 Haziran 2018 09:21
A+
A-

TİMETÜRK

ABD'li bazı yetkililerin açıkça ifade ettiği “S-400'ler başta F-35'ler olmak üzere NATO uçak ve diğer silah sistemlerine tehdit oluşturur” diyerek, ABD Senatosu'nda girişimlerde bulunmasına ve Türkiye'nin yapılan birçok toplantı ile ikna edilmeye çalışılmasına rağmen S-400 trafiği srüyor.

Türkiye'nin satın alımını tamamladığı ve temini için beklediği bu süreçte ise ABD'nin çabaları sürüyor.

Hürriyet'ten Serkan Demirtaş'ın haberine göre Türkiye'nin S-400 konusunda kararlı tutumu üzerine ABD'li yetkililer “Alın ama kullanmayın” yaklaşımını dile getirdi.

TÜRKİYE ENDİŞELERİ GİDERMEK İÇİN 'KENDİ YAZILMINI' KULLANIYOR

Acil bir ihtiyaç olmasına karşın S-400 sistemini 9 ay yerine 19 ayda teslim almaya karar verildiğini ABD'ye aktaran Türkiye, “Eğer 9 ayı kabul etseydik, o zaman S-400'leri Ruslar kendi yazılımlarıyla kuracaklar ve sadece Rus askerleri kullanabilecekti. Biz ise tamamen kendi askerlerimiz tarafından kullanılabilmesi için daha uzun bir teslim sürecini tercih ettik” bilgisini de iletti.

'İRAN'LA SORUN YAŞANIRSA FÜZE YOK'

Türkiye'nin çevresindeki ülkelerin önemli miktarda füzeye sahip olduğunu örneğin ileride İran'la yaşanabilecek bir sıkıntıda Türkiye'nin kendisini koruyacak bir hava savunma sisteminin olmadığı ABD'ye aktarıldı. Bu konunun ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptıkları yüz yüze ve telefon görüşmelerinde de gündeme geldiği öğrenildi. Trump'ın Patriotların hemen satışının gerçekleşebileceği yönünde görüş ifade ettiği belirtildi. Başka ABD'li yetkililerin de dile getirdiği bu teklif üzerine “Kongre'den güvence koşuluyla” değerlendirilebileceği yanıtı verildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.