Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Savunma Bakanlığı Danışmanı Scott Crino: Türkiye’nin İHA Uzmanlığı Takip Edilmeli

ABD Savunma Bakanlığı danışmanlarından emekli Yarbay Scott Crino, Türkiye’nin İHA/SİHA konusundaki başarısını övdü.
SDE Editör
20 Aralık 2021 12:22
A+
A-

Amerikalı eski Yarbay ve ABD Savunma Bakanlığı’nın danışmanlarından Scott Crino, Kuveytli yayın kuruluşu Kuwait Times’a insansız hava araçları konusunda açıklamalarda bulundu. Türk İHA/SİHA’larına ayrı parantez açan ve örnek gösteren Crino, şunları söyledi:

“TB2’LER ZAFERİN ANAHTARI”

Askeri ilişkilerde drone teknolojisi yıkıcı bir güç. İHA kullanımına ilişkin en şaşırtıcı gelişme ve genel etki, geçen yıl Azerbaycan ile Ermeniler arasındaki savaşta meydana geldi. Bu savaşta, Azerbaycan'ın insansız hava araçlarını kullanması, tartışmasız zaferlerinin anahtarıydı. Azerbaycan, savaş gücüne Türk TB2 insansız hava aracını da ekledi ve bunun sonucunda havaya hakim oldu ve savaşın gidişatını değiştirdi. Azerbaycan, Ermenistan'ın ağır zırhını çabucak etkisiz hale getirmeyi başardı.

“TÜRKİYE ÜRETİM UZMANI”

Türk yapımı Bayraktar İHA'larından bahsetmiştim ama İHA teknolojisinin mevcut durumunu daha iyi anlamak için tekrar değineceğim. Bayraktarlar Suriye, Libya ve Kafkasya'da savaşmada çok başarılıydılar; etkili ve uyarlanabilir bir savaş sistemi tasarlamalarını sağlayan, Türkiye'nin operasyonel ortamlarına ilişkin kendi içgörü ve anlayışının yanı sıra üretim uzmanlıklarıydı. Türkiye deneyimi, diğer ülkelerin takip etmesi için sağlam bir şablon.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.