Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD S-400'ü İstihbarat Platformu Olarak Görüyor

ABD, S-400 hava savunma füze sistemini Rusya için istihbarat toplama platformu olarak gördüklerini belirtti
SDE Editör
20 Haziran 2019 11:00
A+
A-

TİME TÜRK

Beyaz Saray'daki bir kaynak, Rus medyasına açıklamasında, "S-400, Rusya tarafından istihbarat toplama platformu olarak kullanılıyor. Bu yüzden Türkiye'nin bu sistemi almasına karşıyız" dedi. Kaynak, "Ankara'nın planladığı S-400 alımının ABD-Türkiye ilişkileri için ağır sonuçları olacak. ABD gerçekten böyle adımlardan kaçınmak istiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak, S-400 anlaşmasından vazgeçmesi durumunda Türkiye için olumsuz sonuçlarını minimize etmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da anlaşmanın ve sistemin uluslararası kurallara uygun olduğunu belirten bir açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gruşko "Biz uzun zaman önce tavrımızı dile getirdik. Her egemen devlet askeri -teknik alanda kendi partnerlerini seçme hakkına sahip. Tüm kararlar alındı, anlaşma uluslararası kurallara uygundur" ifadelerini kullandı.

YAPTIRIM PLANLAMASI

Türkiye'nin teslim tarihi yaklaşırken ABD yönetimi de Ankara'ya yönelik yaptırım planlamaları üzerine çalışıyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim alması durumunda yürürlüğe koymak üzere üç yaptırım paketi üzerinde durduğu iddia edildi.

Şu ana kadar en geniş desteği alan seçeneğin ise Türkiye'nin stratejik savunma sanayii şirketlerinin "ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası" (CAATSA) kapsamında yaptırıma tabi tutulması olduğu ifade ediliyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.