Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD, İran Devrim Muhafızlarını 'Terör Örgütü' Listesine Aldı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak tanıdığını duyurdu
SDE Editör
09 Nisan 2019 10:07
A+
A-

EURONEWS

Washington ilk kez bir ülkenin askeri gücünü terör örgütü olarak nitelemiş oldu.

Bu kararın hemen ardından İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldı.

Trump, İran'a yönelik finansal yaptırımları ve 'teröre destek olmasının' bedelini artıracaklarını ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'da İran Devrim Muhafızları'na yönelik kararın önümüzdeki haftadan itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Petrol ticareti istisnalarına ilişkin olarak da süreç içerisinde bazı kararlar alınacağını duyuran Pompeo, ülkesinin Devrim Muhafızlarının varlığını İran ile ticaret yapan firmaların varlığından daha büyük bir risk olarak gördüğünü söyledi.

ABD'nin Devrim Muhafızları ile ilgili aldığı karar, İran ile ticaret yapan şirketlerin risklerini daha da arttırıyor. ABD hali hazırda Devrim Muhafızları ile ilişkili olan birkaç düzine kurum ve kişiyi kara listeye almıştı.

İran'dan yanıt gecikmedi: ABD Ordusu da terörist

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi ise misilleme olarak ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldı. Yazılı açıklamayla duyrulan karar devlet televizyonu tarafından yayınlandı.

Milli Güvenlik Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, ABD hükümeti "terörizmin destekçisi" olarak nitelendirildi, ABD Merkez Kuvvetlerinin (CENTCOM) ve onunla bağlantılı güçlerin terör örgütleri listesine alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu asılsız karar bölgesel ve evrensel güvenlik ile barış için tehlikelidir. Ayrıca uluslararası hukuk ile BM kararlarının da ihlalidir. DMO, bölgedeki müttefikleriyle birlikte El Kaide, DEAŞ, Nusra ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele etmiştir."

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.