Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD eski Ankara Büyükelçisi'nden Münbiç değerlendirmesi

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD ile Türkiye arasında mutabakata varılan Münbiç yol haritasına ilişkin, “Türkiye, ABD istese de istemese de orada büyük bir rol oynayacağına karar verdiği için şu anda Münbiç’te olduğumuz noktadayız.” dedi.
Sde Editör
15 Haziran 2018 22:39
A+
A-

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisinin (SETA DC) düzenlediği “Münbiç Anlaşması: Türk Amerikan İlişkilerinin Geleceği” başlıklı panele ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, dış politika analisti Mark Perry, SETA DC Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat ve People Demand Change adlı kuruluşun direktörü Bassam Barabandi konuşmacı olarak katıldı.

ABD’nin yeni Ulusal Savunma Strateji Belgesinde Çin ve Rusya’yı “öncelikli sınama alanı” olarak tanımladığını hatırlatan Jeffrey, bu strateji belgesi ışığında Washington’un Türkiye gibi güçlü müttefiklere daha çok ihtiyaç duyacağını söyledi. ABD’nin müttefiklerinin güvenlik önceliklerini dikkate alması gerektiğini vurgulayan Jeffrey, “Türkiye’nin güneyde, Irak ve Suriye’de, güvenliğini sağlaması gerektiğine inanıyoruz ancak Türkiye’nin bunu nasıl yapacağı konusunda rahat değiliz. Müttefikimizin orada daha büyük bir rol oynaması konusunda da isteksiziz ancak Türkiye, ABD istese de istemese de orada büyük bir rol oynayacağına karar verdiği için şu anda Münbiç’te olduğumuz noktadayız.” şeklinde konuştu.

Münbiç’in, DEAŞ’ın varlığından dolayı ABD için bir zamanlar önemli olduğunu belirten Jeffrey, ABD ile Türkiye’nin üzerinde anlaştığı Münbiç yol haritasının başarılı olmasını beklediğini söyledi. Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı ve Fırat Kalkanı Operasyonu ile Suriye’deki elini güçlendirdiğine işaret eden Jeffrey, “ABD, artık DEAŞ konusunda daha az kaygılı olduğundan dolayı iki taraf da şimdi Suriye’de ne yapacaklarına; İran, Rusya ve Esed rejimine karşı ne yapılacağına odaklanmalı.” dedi.

Jeffrey, ayrıca ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) Suriye’deki faaliyetleri ve bunların Türkiye ile ABD ilişkilerine etkisi konusundaki sitemlerini aktarmak için hem askeri hem de sivil yetkililerin kendisini aradığını söyledi. Yetkililerin sahadaki askerlerin faaliyetlerinden yakındığını belirten Jeffrey, sahadaki askerlerin “DEAŞ’a karşı az maliyetli bir savaş kazanmasından dolayı yönetime direnç gösterdiğini” dile getirdi.

Kaynak: http://www.fetihmedya.com/washingtonda-munbic-anlasmasi-masaya-yatirildi/

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.