Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya ve ABD, Diplomatik Misyonlarının Faaliyetlerini Normalleştirecek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve ABD’li mevkidaşı Blinken’in Cenevre’deki görüşme sırasında, diplomatik misyonlarının faaliyetlerini normalleştirme ve vize işlemlerini istikrara kavuşturma çabalarını yoğunlaştırmayı kabul ettiği duyuruldu.
SDE Editör
22 Ocak 2022 10:36
A+
A-
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İki ülkenin diplomatik misyonlarının işleyişini normalleştirme ve vize işlemlerini istikrara kavuşturma konusunda uzman çalışmalarının yoğunlaştırılması konusunda anlaşmaya varıldı" ifadelerine yer verildi.
Moskova’nın, diplomatik varlığının karşılıklı olarak yeniden tam kapasitede sağlanmasından yana olduğu kaydedilen açıklamada, "ABD makamları tarafından el konulan Rus diplomatik mülkünün bir an önce iadesini talep ediyoruz" denildi.
'ABD'nin Rusya’nın taleplerini görmezden gelmesi sonuçlar doğuracak'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, bugün Cenevre’de görüştüğü ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’e, ABD’nin, Rusya’nın güvenlik garantileriyle ilgili teklifini görmezden gelmeye devam etmesinin en büyük sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunduğu belirtildi.
Açıklamada, Rusya’nın endişelerinin öncelikle ABD ve NATO’nun Ukrayna’daki askeri varlığını ve Rusya sınırı yakınında askeri güç ve araçları konuşlandırmayı sürdürmesiyle ilgili olduğu bildirildi.
Washington’un güvenlik garantisiyle ilgili anlaşma taslağına olumlu yanıt vermesi durumunda, endişelerin giderilebileceği kaydedilirken, “ABD’nin bazı garantilere ilişkin maddelere yazılı cevabı gelecek hafta almayı bekliyoruz” bilgisi yer aldı.
 
SPUTNİK
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.