Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

KGAÖ Ülkeleri: Rusya ve ABD, Yeni 'Güvenlik Yönetimi' Oluşturulması Konusunda Diyalog Kurmalı

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyeleri, Rusya ve ABD'nin tüm stratejik silahları kapsayan yeni 'güvenlik yönetimi' oluşturulması konusunda diyalog kurması gerektiğini belirtti.
SDE Editör
20 Mayıs 2021 10:43
A+
A-

KGAÖ'ye Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan'ın dışişleri bakanları, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak açıklama yayınlayan bakanlar, ABD ile Rusya arasındaki Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START-3) 5 yıl süreyle uzatılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Açıklamada, "KGAÖ'ye üye ülkeler, START-3'ü silah kontrolü, uluslararası güvenlik ve istikrarla ilgili modern mimarinin en önemli unsuru olarak görüyor. Bu mimarinin temelinde eşitlik, çıkarların karşılıklı olarak gözetilmesi ve bölünmez güvenlik ilkeleri yer alıyor. KGAÖ ülkeleri, Rusya ve ABD'nin nükleer donanımlı ve donanımsız tüm saldırı ve savunma silahlarını kapsayan yeni 'güvenlik yönetimi' oluşturulması konusunda diyalog kurmasını destekliyor" dendi.

Nükleer alanda mevcut tek anlaşma START-3

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), Rusya ile ABD'nin nükleer silahlarını sınırlandırmalarını içeren iki önemli anlaşmadan birisiydi. INF'nin yenilenmeyip resmen yürürlükten kalkması sonrası geçerliliğini koruyan tek anlaşma START-3 olmuştu.

Her iki tarafın da konuşlu durumdaki nükleer savaş başlıklarının sayısını Soğuk Savaş dönemindekinin aşağısında tutmalarını öngören START-3 anlaşmasının geçerlilik süresi de 5 Şubat 2021'de dolacaktı, ancak Moskova ve Washington'un aldığı kararla bu süre 5 yıl daha uzatıldı.

 

SPUTNİK

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.