Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

YPG'den Rusya ve Esed'e Çağrı: Bizi Koruyun

ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından PKK/YPG'den bir heyet Moskova'ya, bir heyet de Şam'a giderek Türkiye'nin olası bir operasyonuna karşı sınırların korunmasını talep etti
SDE Editör
28 Aralık 2018 12:05
A+
A-

HABER7

Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık'ta açıkladığı Suriye'den askerlerini çekme kararının ardından, terör örgütü PKK/YPG kendisine sahip çıkacak ülke aramaya başladı. Bu kapsamda örgüt Fransa, Rusya ve Esed rejimi ile görüşmelere başladı.

YPG'li bir grup temsilci Moskova'ya giderken, bir diğer grup da Şam'a giderek Rus ve Suriyeli yetkililerle görüştü.

Görüşmelerde PKK/YPG, rejim ordusunun YPG'nin kontrolü altındaki bölgeye gelerek Türkiye ile arasındaki sınırları korumasını talep etti.

Reuters haber ajansına konuşan terörist yöneticilerinden Aldar Halil, Moskova'ya bir ziyaret daha yapılacağını söyledi. Rusya'nın Şam'ı, "egemenlikten doğan görevlerini yerine getirmesi konusunda" zorlayacağını umduklarını ifade etti: "Rusya ve rejimle, kuzey sınırlarını korumak üzere açık bir mekanizma arayışı sebebiyle iletişime geçtik. Rusya'nın istikrar sağlamada önemli bir rol oynamasını istiyoruz."

Rus diplomatlarla görüşmek üzere hafta başında Moskova'ya giden heyetten Badran Jia Kurd de, "Türkiye'nin olası bir operasyonunu engellemek için çeşitli ihtimalleri görüşüyoruz. Bu bölgede sınırları korumak Suriye hükümetinin sorumluluğunda, biz de bunu tartışıyoruz" dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.