Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

YPG ve ABD askerleri birbirini vurdu, Pentagon gizledi

Suriye'de Deyrizor'da bulunan bir üste birlikte olan YPG ve ABD askerleri arasında çıkan kavgada YPG'li bir teröristin ABD'li askeri vurduğu ve Pentagon'un bu olayı hasır altı ettiği iddia edildi
Sde Editör
09 Ağustos 2018 09:06
A+
A-

Suriye Deyrizor' yakınlarında bulunan askeri bir üste birlikte olan ABD ve YPG güçlerinin arasında çıkan çatışmada bir ABD askerinin öldüğü iddia edildi.

Şubat ayı içinde meydana gelen olayda üsse kadın ve çocuk yaralılardan oluşan bir grubun gelmesi üzerine YPG tarafının yaralıları tedavi etmeyi reddetmesi üzerine olay çıktığı belirtildi. Olayın, üste görevli Çavuş Cameron Halokovich'in, silahlı YPG/PKK mensuplarının itirazlarına rağmen üssün kapısına gelen bir kamyonetin kasasındaki yaralı Arap sivillere yardım etmesinden kaynaklandığı iddia edildi.

Amerikan "Task and Purpose" haber sitesi, ABD Deniz Piyadelerine bağlı çavuşun yaralı Arap sivillere yardım ettiği için silahlı YPG/PKK mensubu tarafından vurularak yaralandığı ve ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bu saldırının üzerini örttüğü iddia edildi.

Üste ABD askerleriyle SDG ismini kullanan YPG/PKK mensupları arasında zaman zaman gerginlik yaşandığını öne süren kaynaklar, Halkovich'in, kamyonetin kasasındaki yaralılara yardım ettiği aynı gün saat 21.00 sularında nöbet kontrolüne çıkarken kapıda nöbet tutan YPG/PKK mensubu tarafından bacağından vurulduğunu anlattı. Saldırı sırasında Halkovich'in yanında bulunan yardımcısı Onbaşı Kane Downey'nin de saldırganı M-4 tipi piyade tüfeği ile vurarak öldürdüğü öne sürüldü.

 ABD'nin operasyon yaptığı bölgelerde ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan her türlü saldırı veya kaza Pentagon tarafından duyurulurken, bu olayın duyurulmaması dikkati çekti.

Votel'in de bilgisi var

Pentagon'da basın toplantısı düzenleyen ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, AA muhabirinin konuyla ilgili sorusuna, "Haberi gördüm. Bu konuda yorum yapmadan önce ekibimle konuşmam lazım." yanıtını vererek konuyu geçiştirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.