Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yemen'de Husilere operasyon Hudeyde'yi vurdu

Yemen'in en önemli liman kentlerinden Hudeyde'de meşru hükümete bağlı güçlerin Husilere karşı başlattığı operasyon devam ederken, çatışmalardan zarar gören halkın güvenli bölgelere göçü sürüyor.
Sde Editör
26 Haziran 2018 14:26
A+
A-

Yemen'in en önemli liman kentlerinden Hudeyde'de meşru hükümete bağlı güçlerin Husilere karşı başlattığı operasyon devam ederken, şehirden göçlerin de sürdüğü bildirildi.

Hükümet güçlerinin, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da koalisyon güçlerinin desteğiyle başlattığı operasyon devam ediyor.

Birleşmiş Milletler'in (BM) taraflar arasında siyasi çözüme ulaşılması ve en kısa zamanda siyasi müzakerelere başlanması yönündeki açıklamalarına rağmen şehirde çatışmalar ve şiddet sürüyor. Çatışmalardan zarar gören halk, güvenli bölgelere göç etmek zorunda kalıyor.

Evlerini, topraklarını bırakan kent sakinleri, meçhule uzanan bir yola çıkarken, hayatlarının nasıl olacağını, nasıl geçineceklerini ya da yaşayacaklarını bilmeden belirsizliğe doğru sürükleniyorlar.

Göç güzergâhı

Hudeyde'den zorunlu olarak göç edenlerin bir kısmı civar kentlerdeki köylere, bir kısmı Husilerin elindeki Sana ve İbb kentlerine, diğer bir kısmı da meşru hükümetin kontrolü altındaki bölgelere sığınıyor.

Sana ve İbb şehirlerinde sığınmacıların gelmesiyle kira fiyatları artarken, imkan bulanlar kiralık ev tutuyor. Maddi imkanı yeterli olmayanlar ise Husilerin sığınma merkezlerine dönüştürdüğü okullara yerleştiriliyor.

Hükümet ise Hudeyde'deki halka, Aden gibi kendi kontrolü altındaki bölgelere göç etme çağrısında bulunarak, barınma, yemek ve ilaç gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını taahhüt ediyor.

Ancak sığınmacıların, hükümetin kontrolündeki şehirlere göç yolları tehlikelerle dolu. Sığınmacıların, oralara ulaşmak için ateş hatlarından ya da Husilerin elindeki bölgelerden geçmesi gerekiyor.

Yardımlar çok kısıtlı

Ateş hattından ve çatışma bölgelerinden başka yerlere sığınanlar ise insani yardımlar konusunda sıkıntı çekiyor.

Yemen İnsani İşler Ulusal Komitesi Sorumlusu Abdullah Başa, yaptığı açıklamada, uluslararası kurum ve kuruluşların sığınmacılara yardım konusunda desteğinin yok denecek kadar az olduğunu belirtti.

Hudeyde çevresindeki sığınmacılara hiçbir yardım ulaşmadığını kaydeden Başa, uluslararası kurumların sığınmacılara her türlü insani yardımı sunması gerektiğini ifade etti.

Sığınmacı sayısına ilişkin Yemenli makamlardan resmi bilgi bulunmazken, BM verilerine göre Hudeyde'deki 250 bin kişiyi etkileyen savaş ve çatışmalar sebebiyle şu ana kadar 5 bin 200 aile evlerini terk ederek güvenli bölgelere sığınmak zorunda kaldı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.