Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ürdün'deki ekonomik krizi 'Körfez' çözecek

İçinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle halkın sokağa döküldüğü ve kralın, başbakanın istifasını istediği Ürdün'de; krizin sona erdirilmesi için Körfez ülkeleri devreye giriyor.
Sde Editör
09 Haziran 2018 08:21

Ürdün, devam eden ekonomik krizlerin vergi artışlarıyla aşılmaya çalışıldığı günlerde; iktidardaki başbakan tarafından IMF'nin de desteklediği bir yasa tasarısıyla gündeme gelmişti. Bu evrede söz konusu artışları yasaya bağlayan bu tasarı sebebiyle halk sokağa dökülmüşken, ekonomik kriz siyasi bir krize de evrilmiş oldu.

Kral 2. Abdullah da Başbakan'ın istifasını istedi. En çok eleştirilen ise temel gıda maddelerindeki vergi artışıydı.
Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısına karşı düzenlenen yoğun protestolarda okların hükümete çevrilmesi sonucu geçen pazartesi istifa etmiş, Kral Abdullah ise ertesi gün Eğitim Bakanı Ömer er-Rezzaz'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ürdün'de yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Rezzaz'ı ciddi ekonomik sorunların beklediği ifade ediliyor.

KÖRFEZ ÜLKELERİ DEVREDE

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın Kraliyet Divanı'na dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan ev sahipliğinde yarın, Ürdün'ün içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkması için ülkeye destek yollarının görüşüleceği dörtlü zirve düzenlenecek.

Kral Selman bin Abdulaziz'in Mekke'de düzenlenmesi planlanan toplantıyla ilgili Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed es-Sabah ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'la bağlantı kurduğu ifade edildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.