Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'ın Özel Temsilcisi :"ABD, Ortadoğu Barış Planını Nisan'da Açıklayacak"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin-İsrail Barış Süreci Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, uzun zamandır beklenen ABD barış planının nisan ayında yapılacak İsrail seçimlerinden hemen sonra duyurulacağını söyledi.
SDE Editör
09 Mart 2019 11:02
A+
A-

Şarkul-Avsat

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerinin New York'ta gerçekleştirdikleri kapalı oturumda yaptığı açıklamada Trump yönetiminin Filistin ve İsrailliler arasındaki diplomatik çabalarını sürdürmeye devam ettiğini belirtti. 

BMGK, Kuveyt ve Endonezya’nın talebi üzerine İsrail'in Filistinli kurbanların ailelerine ödenecek vergileri kesme kararının etkilerini görüşmek için gündem dışı kapalı bir oturum gerçekleştirdi.

Yalnızca İsrail’in bu konudaki kararlarını savunmak için değil, aynı zamanda ABD misyonunun bir temsilcisi olarak da oturuma katılan Greenblatt, Trump yönetiminin barış planını görüşmek için gündem dışı bir oturum daha gerçekleştirilmesi için bu fırsatı değerlendirdi.

Konsey üyeleri ilk olarak, Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov'un İsrail tarafından yakın zamanda yapılan kesintilerin sonuçları hakkında verdiği brifingi dinledi. Mladenov, bu durumun Filistin otoritesinin çeşitli sektörlerdeki Filistinli işçilere karşı yükümlülüklerini yerine getirememesine yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın diplomatlardan edindiği bilgilere göre toplantıya katılan ülke temsilcilerinin çoğunluğu İsrail önlemlerinin yasa dışı olduğunu vurguladı. Diplomatlar önlemlerin ayrıca başta Oslo Anlaşması olmak üzere Filistinliler ile İsrailliler arasında yıllar içinde yapılan diğer anlaşmalara da aykırı olduğu ve Filistin otoritesinin çökmesine yol açabileceği hususunda da uyarıda bulundu. Avrupa ülkelerinin temsilcileri, İsrail’in Filistinlilerin vergilerinden kesinti yapma hakkına sahip olmamasına rağmen Filistin otoritesinin İsrail’in ödemeye devam ettiğini kabul etmesi gerektiğini düşünüyor.

Greenblatt, operasyonlara katılanlara ve ailelerine ödeme yapıldığı gerekçesiyle Filistin vergi gelirlerinden kesinti yapılması ile ilgili İsrail kararlarının ABD tarafından desteklendiğini söyledi. Ülkesinin kalan vergi gelirlerini teslim etmesi için Filistin otoritesine çağrıda bulunduğunu belirtti.

Greenblatt, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Vatandaşlarınız tekrar tekrar teröristler tarafından saldırıya uğradığı takdirde hanginiz saldırganlara suçları için tazminat veren bir ödül sistemini hoşgörü ile karşılayabilir? Bu tutumu ile ilgili olarak İsrail’i nasıl sorumlu tutabiliriz? Filistin halkını önemsiyoruz ve çocukları için daha iyi ve daha parlak bir gelecek arzu ediyoruz. Bundan dolayı Filistin otoritesinin Filistin halkının çıkarlarına öncelik vermesini sağlamaya çalışıyoruz.”

Filistin otoritesinin “vergilerden yaklaşık 11 milyon dolar kesinti yapılması üzerine 150 milyon dolarlık geliri kabul etmeyi reddetmesinin” bütünüyle siyasi bir tutum olduğu değerlendirmesinde bulunan Greenblatt, “Bu, halkının geçim endişesi duyduğu bir yönetimin tutumu mu?” diye sordu.

Filistin otoritesinin teröre destek vermek için kurumsallaşmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Greenblatt, bunun tereddüt edilmeden açıklanması gerektiğini söyledi.

Kuveyt'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mansur el-Uteybi, Greenblatt’in ABD barış planına ilişkin ayrıntı vermediğini dile getirdi. Uteybi, İsrail’in yaptığı vergi kesintisi ile ilgili olarak da bu paranın Filistinlilerin hakkı olduğunu ve bundan mahrum bırakılamayacaklarını vurguladı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.