Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'ın ön koşulsuz görüşme çağrısına İran'dan şartlı 'evet'

Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ön koşulsuz görüşebileceğini açıklmasının ardından İran görüşmenin olabilmesi için ABD'nin 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmesi gerektiğini açıkladı
Sde Editör
31 Temmuz 2018 10:10

İran ile Batılı ülkelerin imzaladığı nükleer anlaşmayı mayıs ayında iptal eden ABD Başkanı Trump, Tahran yönetimine yeniden müzakere mesajı verdi. Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile ortak basın toplantısında İran konusuna değindi.

İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceklerinin altını çizen Trump, bir basın mensubunun sorusu üzerine, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra iki ülke ilişkilerini geliştirmek için İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ön koşulsuz olarak görüşebileceğini söyledi.

"Eğer İran görüşmek isterse tabii ki onlarla görüşürüm" diyen Trump, bu görüşmeyi 'ön koşulsuz' olarak gerçekleştirebileceğini kaydetti. Trump, "Görüşmek isterlerse görüşürüz. Herkesle görüşürüz. Ben müzkareye inanıyorum, özellikle de savaşın sözkonusu olduğu durumlarda" diye konuştu.

Beyaz Saray, Batılı ülkelerin İran ile imzaladığı tarihi nükleer anlaşmadan mayıs ayında çekildiğini duyurmuştu. Trump yönetimi İran’ın terörizmi desteklemekten vazgeçmemesi ve bölgesel politikalarını değiştirmemesi durumunda İran’a tarihin en büyük yaptırımlarını uygulayacaklarını söylüyor.

Tahran görüşme için şart koştu

İran ise ABD ile görüşme masasına oturmak için bu ülkenin "nükleer anlaşmaya dönmesini" şart koştu. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı Hamid Ebuturabi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran milletine saygı, düşmanlıkların azaltılması ve ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi görüşme zeminini oluşturacaktır." ifadesini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.